Automobilky fandí startupům | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Automobilky fandí startupům

Michal Tomeš

Michal Tomeš

S rostoucími technologickými požadavky je automobilový průmysl ideálním místem, kde mohou prorazit mladé společnosti. Uvědomují si to také výrobci, kteří do startupů investují značné finanční prostředky.

A potvrzují to také výsledky analýzy poradenské společnosti Oliver Wyman. Podle ní se v průběhu první poloviny loňského roku do startupů v automobilovém průmyslu investovalo celkem 16,3 miliardy dolarů (417 miliard korun). A toto číslo roste, v porovnání s rokem předchozím o dvě stě milionů dolarů.

Naposledy oznámila akvizici startupu Argo AI americká automobilka Ford. Mladou společnost, jež se zabývá autonomním řízení vozů, vedou bývalí zaměstnanci Uberu a Alphabetu. Hodnota investice? Miliarda dolarů. Díky akvizici však bude automobilka schopná představit své vozy s plně automatickým režimem řízení již za čtyři roky. Podobnou investici udělal v loňském roce také koncern GM.

Ford chce za čtyři roky nasadit plně autonomní vůz

„Východiskem však vždy nemusí být pouze nákup firmy, potřebné je rovněž partnerství,“ řekla pro Bloomberg Anke Kleinschmidt z Daimleru. Právě německá automobilka nedávno uspořádala prezentaci, na které zástupci technologických firem předváděli investorům nejnovější technické inovace. Kromě náskoku oproti konkurenci je cílem také snaha o narušení dominance amerických gigantů, v čele s Googlem.

Pozadu nezůstává ani mladoboleslavská Škoda. Ta loni představila svůj program DigiLab, který má automobilku představit na věk digitalizace. Především má jít o vývoj inovativních řešení souvisejících s konektivitou a mobilitou. V rámci konference Mobility.Pioneers však značka spolupracuje také se zahraničními startupy, například na vývoji umělé inteligence nebo autonomního řízení.


 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!