Babiš odmítá privatizaci ČD Cargo, prý je v rozporu s vládním programem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Babiš odmítá privatizaci ČD Cargo, prý je v rozporu s vládním programem

Babiš odmítá privatizaci ČD Cargo, prý je v rozporu s vládním programem
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Blesk

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes postavil proti úvahám privatizovat nákladního železničního dopravce ČD Cargo, jak o tom nedávno mluvil ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok.

"Nebudeme privatizovat ČD Cargo. Já jsem rozhodně proti," řekl Babiš v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Stát podle něho řídí své firmy dobře.

Privatizaci nechtějí ani koaliční sociální demokraté, podle nichž by šlo o krok v rozporu s vládním programem. Předseda ČSSD Jan Hamáček to označil za chybu, podle něj Ťok postupuje proti vládnímu programu.

Janeček nebyl kompetentní, s odchodem má tři roky zpoždění, míní Kalousek. Babiš nesouhlasí

Ve vládním programu stojí, že kabinet nepřipustí privatizaci veřejných služeb ani podniků se státní účastí. Dopravce ČD Cargo je dceřinou společností státních Českých drah. "ČD Cargo se pohybuje na plně konkurenčním trhu. Příliv soukromých peněz má pomoct k dalším investicím, které potřebuje. A to třeba do nových lokomotiv nebo vagonů," citovaly minulý pátek ministra Ťoka Lidové noviny.

O podobě privatizace a velikosti prodávaného podílu by měly podle ministerstva rozhodovat představenstvo a dozorčí rada mateřských Českých drah v příštím roce. Prodej se prý měl uskutečnit prostřednictvím nabídky akcií firmy na burze, dodaly LN.

Nákladní doprava je nejvýdělečnějším oborem skupiny ČD. Společnost ČD Cargo v pololetí vykázala zisk 350 milionů korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!