Letiště Tegel se kvůli koronaviru uzavře. Možná navždy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Berlínské letiště Tegel se kvůli koronaviru uzavře. Možná navždy

ČTK

Německo v polovině června přechodně uzavře nejdůležitější berlínské letiště Tegel. Dohodla se na tom centrální vláda se spolkovými zeměmi Berlín a Braniborsko. Kvůli koronaviru letiště obsluhuje málo pasažérů a většina terminálů je mimo provoz. Podle listu Handelsblatt se Tegel už možná znovu neotevře nikdy.

Pokud se počty cestujících v příštích týdnech výrazně nezvýší, letiště se podle agentury DPA uzavře na dva měsíce. Podobně v minulosti postupovala i Paříž. K 1. dubnu uzavřela letiště Orly a lety přeložila na letiště Charlese de Gaullea.

Tegel se nachází v blízkosti centra města a loni byl s více než 24 miliony cestujících čtvrtým nejvyhledávanějším letištěm v zemi po Frankfurtu nad Mohanem, Mnichovu a Düsseldorfu. Letiště Schönefeld na jihovýchodním okraji Berlína je menší, loni přepravilo jen asi 11 milionů cestujících.

Nyní obě letiště dohromady denně neodbaví více než 2000 cestujících. Hlavní budova Tegelu je zavřená od poloviny března. Provozovatel, kterým je letištní společnost Berlin Brandenburg, už kvůli současné krizi přišel o příjmy v řádu stovek milionů eur.

Na ranvejích pusto. Koronavirus proměnil pražské letiště na obří parkoviště

S uzavřením Tegelu se počítalo, ale až na konci roku. Poslední říjnový denby se po opakovaných odkladech mělo otevřít nové berlínské letiště Willyho Brandta a poslední let z Tegelu byl naplánovaný na 8. listopadu. Jeho šéf Engelbert Lütke Daldrup ale před nedávnem vyjádřil skepsi ohledně znovuotevření Tegelu po přechodné pauze.

Provoz Tegelu svou hlučností rušil stovky tisíc Berlíňanů. Letiště mělo ale díky centrální poloze i své fanoušky. V referendu v roce 2017 se většina hlasujících vyslovila pro to, aby Tegel zůstal v provozu i po otevření nového letiště. Úřady se ale výsledkem všelidového hlasování nemusejí řídit.

Podívejte se na nejlepší světová letiště, která v nejbližší době nejspíš nenavštívíte

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!