Boeing - výrobce letadel zvýšil svůj zisk téměř dvojnásobně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Boeing překvapil: oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil zisk

ČTK

Americký výrobce letadel Boeing ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vytvořil čistý zisk 3,13 miliardy dolarů (63,5 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 92 procent. K výsledku, který překonal očekávání analytiků, přispěl rekordní odbyt a nový daňový zákon v USA.

Za celý rok se zisk vyšplhal na 8,2 miliardy dolarů, a byl o dvě třetiny vyšší než v předchozím roce. Letos firma podle svého dnešního sdělení plánuje dodat na trh o 6,8 procenta více letadel než v loňském roce, který byl rekordní a kdy Boeing odběratelům dodal 763 letounů.

Bez započtení jednorázového příjmu v souvislosti s daňovou reformou činil zisk na akcii 3,06 dolarů. Analytici v průměru čekali zisk 2,89 dolarů na akcii.

Tržby se v uplynulém roce snížily o jedno procento na 93,4 miliardy dolarů (1,9 bilionu korun). Na letošní rok šéf Boeingu Dennis Muilenburg počítá s tržbami mezi 96 až 98 miliardami dolarů. Aby jich firma dosáhla, bude muset na trh dodat 810 až 815 strojů.

Loni Boeing předal klientům 763 letadel a potvrdil pozici největšího výrobce letadel na světě před evropským Airbusem. Ten dodal 718 strojů. Jeho šéf Fabrice Brégier ale na letošek počítá s růstem produkce na 800 letadel, připomněla agentura DPA.

Airbus získal více zakázek než Boeing. Výroba A380 je však možná u konce

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!