České dráhy meziročně přepravily o téměř tři miliony cestujících více, pomohly i státní slevy | E15.cz

České dráhy meziročně přepravily o téměř tři miliony cestujících více, pomohly i státní slevy

České dráhy meziročně přepravily o téměř tři miliony cestujících více, pomohly i státní slevy
České dráhy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Vlaky Českých drah přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období vloni. V září využilo nové slevy pro studenty a důchodce přes šest milionů pasažérů, téměř 40 procent z celkového počtu cestujících v září.

„Rostoucí počet cestujících v 1. pololetí letošního roku a další nárůst zákazníků letos v září nás vedl k trvalému posílení dálkových vlaků hlavně mezi Prahou a Moravou. Od pátku do neděle, kdy jsme zaznamenali největší nárůsty zájmu o cestování, jsme plánovanou kapacitu vlaků rozšířili skoro o tisíc míst denně," řekl náměstek generálního ředitele pro obchod a člen představenstva ČD Michal Štěpán.

Dopravce posílil některé linky z Prahy na Ostravsko, Valašsko a do Luhačovic, vedle toho operativně doplňuje další spoje podle aktuálních stavů rezervací.

V září cestovalo vlaky státního dopravce přes 15,5 milionu lidí, meziročně o dvě procenta více. Podle podniku se na výsledku v tomto měsíci podílely i nové státní slevy. „Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků," dodal Štěpán. Sleva 75 procent pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let platí od 1. září.

Poslanec Feranec odejde z dozorčích rad dceřiných firem ČD

České dráhy počítají s trvalým posílením vozů i v novém jízdním řádu, který začne platit v prosinci. Půjde především o spoje mezi Prahou a Ostravskem, Valašskem a jižní Moravou, více vozů dostanou také nejvytíženější vlaky z Prahy na jih nebo západ Čech.

Dopravci se počet cestujících zvýšil už loni, konkrétně na 174,7 milionu, meziročně o 3,2 milionu více. Skupině České dráhy v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun. Do skupiny patří vedle osobního dopravce také ČD Cargo, ČD Telematika nebo Výzkumný ústav železniční.

Nárůst počtu cestujících v letošním roce zaznamenal i konkurenční RegioJet. Žlutými vlaky cestovalo během prvních šesti měsíců 2,76 milionu lidí, meziročně téměř o čtvrtinu více.

Konkurenční Leo Express za první tři čtvrtletí letošního roku připravil vlaky 1,1 milionu cestujících. V loňském roce to za stejné období bylo 859 tisíc. 

Ťok plánuje privatizaci nákladního dopravce ČD Cargo, firma prý potřebuje investice

České dráhy vyhlíží obří finanční injekci. Správci železnic prodají miliony čtverečních metrů pozemků

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!