České dráhy požadují rychlé lokomotivy, nabízejí 1,3 miliardy korun | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

České dráhy požadují rychlé lokomotivy, nabízejí 1,3 miliardy korun

ČTK

České dráhy opět vypsaly tendr na pronájem deseti elektrických lokomotiv schopných jet rychlostí 200 kilometrů v hodině.

Desetiletý pronájem by podle předběžných odhadů měl vyjít na 480 milionů eur (1,3 miliardy korun). Vyplývá to z poptávky ve Věstníku veřejných zakázek. Původní zakázku na stejný počet lokomotiv vypsaly České dráhy letos v dubnu, později ji ale zrušily.

Nové lokomotivy by měly na trase mezi Prahou a Hamburkem nahradit lokomotivy plzeňské Škoda Transportation nazývané Emil Zátopek, které nemají všechna povolení pro provoz na německých tratích. Vlaky směřující z Prahy do Hamburku tak nyní přepřahají české lokomotivy v Drážďanech, odkud vlaky vozí německé stroje schopné jet 200kilometrovou rychlostí. Od jízdního řádu platného od poloviny letošního prosince ale musí ČD podle smlouvy s německými drahami samy na trase nasazovat lokomotivy schopné jet 200 kilometrů v hodině.

Jančura má na Slovensku další spory. Podle ministerstva dopravy nedodržuje kapacitu vlaků

Stroje od Škody mohou na německých tratích jezdit jen 160kilometrovou rychlostí. Dopravce tak s nasazením těchto lokomotiv v Německu nepočítá. Podle mluvčího společnosti Petra Šťáhlavského jsou tyto lokomotivy nyní využívány na trasách do Budapešti, Vídně nebo Lince.

Dvacet lokomotiv od Škody Transportations vyšly České dráhy na 2,5 miliardy korun, další 1,2 miliardy činil doplatek navýšený o úroky z prodlení, který dopravci ve sporu s výrobcem nařídil zaplatit rozhodčí soud. České dráhy totiž za vozidla, která Škoda Transportation nedodala v termínu, přestaly platit.

O spací vozy se dál bude starat JLV, dráhy zaplatí 180 milionů

Stát si posvítí na stamilionové studentské slevy, našel u dopravců chyby


Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!