Dopravní rekord: po silnicích putovalo nejvíc zboží za dekádu | E15.cz

Dopravní rekord: po silnicích putovalo nejvíc zboží za dekádu

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nákladní auta a dodávky přepravily v prvním čtvrtletí po českých silnicích bezmála 88 milionů tun zboží. To je nejvyšší hodnota v rámci prvního kvartálu za posledních deset let.

Nejobjemnějšími náklady v na tuzemských silnicích jsou rudy kovů a nerosty. V prvním čtvrtletí zaujímaly téměř třetinový podíl podíl na celkovém objemu silniční nákladní dopravy. Například potraviny, nápoje a tabák představují zhruba devět procent. Produkty zemědělství, myslivosti a lesnictví, včetně ryb, pak bezmála desetinu.

„Převážnou část silniční nákladní dopravy tvoří vnitrostátní přeprava zboží. Mezinárodní doprava představuje jen 11 procent, přičemž vývoz převládá nad dovozem,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ. Průměrná přepravní vzdálenost zboží po silnici činí 111 kilometrů. 

 V České republice je celkem 55 756 kilometrů pozemních komunikací. Dálnice z tohoto čísla představují pouhá dvě procenta a silnice první třídy desetinu.

Velikost přepraveného nákladu díky příznivé ekonomické situaci roste. Jen za loňský rok dopravci v Česku převezli více než 570 milionů tun nákladu, což je téměř o 120 milionů tun více než před pěti lety.

Státu růst kamionové dopravy přinásí větší výběr mýta, loni poprvé do rozpočtu přiteklo přes deset miliard korun, ale růst silniční dopravy má i stinné stránky.

Českem totiž projíždí denně padesát tisíc kamionů a jejich počet stále roste. "V Evropě jsme kvůli své poloze tranzitní zemí," uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah