České dráhy zvýší zaměstnancům platy o pět procent | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dráhy přidají zaměstnancům pět procent. Průměrný plat se přiblíží 37 tisícům

ČTK

Platy zaměstnanců Českých drah se v příštím roce zvýší o 4,9 procenta. Vedle toho se navýší i některé benefity. Počítá s tím nová kolektivní smlouva, kterou vedení společnosti uzavřelo se zástupci odborů, uvedl mluvčí drah Radek Joklík. Samotné České dráhy zaměstnávají okolo 14 800 lidí.

Dráhy navyšovaly platy už letos, vzrostly o 5,5 procenta. Průměrný plat u Českých drah se ještě před letošním navýšením pohyboval okolo 35 tisíc korun. Průměrná mzda v Česku byla ve třetím čtvrtletí tohoto roku 33 697 korun.

„Výsledek jednání je oboustranným kompromisem, který zaměstnancům zajišťuje sociální jistoty a pro společnost je ekonomicky únosný,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Václav Nebeský. Zároveň podotkl, že se vedení společnosti s odbory dohodlo na úpravě i některých benefitů. „Například budeme na stravenky zaměstnancům nově přispívat 55 korun, tedy o pět korun více,“ dodal.

Vlakem z Lvova do Prahy. Ukrajinské železnice plánují novou trať s evropským rozchodem

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, dále například Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Dceřiných firem se ovšem kolektivní smlouva netýká.

Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Celkem skupina zaměstnává asi 23 500 lidí.

Ministři si plácli. Česko a Slovensko budou spolupracovat na přípravě rychlodráhy
Leoš Novotný starší povede Leo Express, vystřídá syna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!