General Motors chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně | E15.cz

General Motors chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně

General Motors
General Motors
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší americká automobilka General Motors (GM) chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně. Dnes oznámila, že do elektromobility ve státě Michigan investuje sedm miliard dolarů (152 miliard korun).

Tato investice zahrnuje i budování nového závodu na výrobu bateriových článků s korejským partnerem LG Energy Solution (LGES). Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka automobilky Mary Barraová. Konstatovala, že GM hodlá „učinit ze svého domovského státu epicentrum průmyslu elektrických aut“.

Investice podle agentury Reuters zintenzivní boj s konkurenční automobilkou Ford Motors o prvenství ve výrobě elektromobilů v Severní Americe. Obě společnosti se však budou muset nejprve utkat se současným lídrem, automobilkou Tesla. Ta brzy otevře svou druhou americkou továrnu, tentokrát v texaském Austinu. Letos patrně po celém světě prodá přes jeden milion elektromobilů.

Jaké jsou plány EU a světa v elektromobilitě?

Video se připravuje ...
Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Ford tento měsíc uvedl, že do 24 měsíců dosáhne kapacity 600 tisíc vyrobených elektromobilů ročně, a tak se stane „jasnou dvojkou mezi výrobci elektromobilů v Severní Americe“ za Teslou. Loni Ford informoval, že spolu s korejským partnerem SK Innovation investuje více než 11 miliard dolarů do nových závodů na výrobu elektrických nákladních automobilů a baterií v Tennessee a Kentucky.

LGES a GM chtějí projekt financovat rovným dílem prostřednictvím společného podniku na výrobu baterií Ultium Cells. Nový závod bude jejich třetím společným závodem na baterie. Podle agentury Reuters činí investice GM 2,6 miliardy dolarů.

Automobilka GM loni v červnu uvedla, že do roku 2025 zvýší výdaje na elektrická a autonomní vozidla na 35 miliard dolarů, což představuje nárůst o 30 procent oproti předchozí prognóze, připomněla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery