Hampl: Liberalizace železnice může pokračovat až po verdiktu ÚOHS | E15.cz

Hampl: Liberalizace železnice může pokračovat až po verdiktu ÚOHS

příměstské vlaky CityElefant (foto E15)
příměstské vlaky CityElefant (foto E15)
• 
ZDROJ: Petr Topic, Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Další liberalizace železniční dopravy v Česku nastane, až antimonopolní úřad (ÚOHS) dořeší návrh, který u něj podaly České dráhy. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Dráhy si v souvislosti s tendrem o linku z Ostravy do Olomouce přes Krnov stěžovaly na údajně diskriminující podmínky a narušování jednotného síťového charakteru české železnice.

„Doufáme že ÚOHS meritorně rozhodne, a to rozhodnutí ÚOHS bude pro nás dalším vodítkem pro navazující linky, které by mohly být případně předmětem liberalizace,“ řekl Hampl s tím, že zatímco soukromí dopravci by chtěli tuzemskou železniční dopravu maximálně liberalizovat, České dráhy jsou proti liberalizaci, čímž si chtějí udržet své postavení.

Podle dřívějšího vyjádření ČD hrozí, že nově vstupující soukromé firmy si nebudou navzájem uznávat jízdní doklady, což by komplikovalo přestupy mezi jednotlivými linkami. Do vyřešení této stížnosti ÚOHS zakázal ministerstvu dopravy s vítězem výběrového řízení uzavřít smlouvu o provozu.

„Ministerstvo dopravy může nařizovat dopravcům, aby si povinně uznávali jízdenky jenom na těch tratích, kde si stát dopravu objednává,“ uvedl Hampl. To se podle něj však netýká například nejčastěji diskutované linky mezi Ostravou a Prahou. Přesto ministerstvo chce s dopravci o uznávání diskutovat.

Hampl dnes zároveň uvedl, že České dráhy minulý týden podaly na MD několik soudních podnětů, které mají zabránit zveřejňování údajů o tom, kolik činí nákladové a výnosové položky u jednotlivých tratí. Exministr dopravy Pavel Dobeš přitom prosazoval odtajnění těchto informaci, které jsou na základě smlouvy mezi státem a Českými drahami z roku 2010 tajné. Ministerstvo nyní bude podle Hampla čekat na předběžné opatření soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah