Leo Express plánuje expanzi na východ | E15.cz

Leo Express plánuje expanzi na východ

Majitel Leo Expressu Leoš Novotný
Majitel Leo Expressu Leoš Novotný
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

Petr Weikert

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Železniční dopravce Leo Express podnikatele Leoše Novotného chce proniknout na východní trhy. Po již dohodnutém vstupu na Slovensko plánuje příští rok Polsko, ve výhledu je i Rumunsko, Maďarsko nebo pobaltské státy. Novotný ovšem na trhy nepůjde stoprocentně na své riziko. Hledá partnery, jimž udělí franšízy.

Novotný plány odtajnil v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro. „Místním partnerům, kteří mají peníze a kontakty, udělíme zbraň jménem Leo Express. Předáme jim naše procesní i počítačové systémy, dodáme jim vlaky, zaplatíme 85 procent projektu a bude to jejich firma. Následně od nich očekáváme poplatky z tržeb,“ plánuje Novotný.

Firma si od nových trhů slibuje zisky, které kvůli cenové válce nemá na tuzemské trati mezi Prahou a Ostravou. Linku mimochodem od prosince prodlužuje až do Košic.

Polsko v příštím roce

Druhý trh, kam chce Leo Express po Slovensku vkročit, bude Polsko. Jednání s partnery už probíhají, není ovšem ještě jasné, zda firma systém franšízy uplatní hned v tomto případě.

Do Polska už chtěl podnik vstoupit už před dvěma roky - provoz měl zahájit na trati z Varšavy do Poznaně, z polského hlavního města pak měly černé vlaky jezdit i do Katovic nebo Krakova. Proti byly ale polské úřady, situaci také provázela nepříliš povedená emise dluhopisů, které Leo Express nevyužil a investorům vrátil.

Leo Express Autor: ctk

Nyní by peníze na expanzi chtěla firma získat prodejem akcií. „Pro Polsko plánujeme rok 2015, měsíc ale neprozradím. Když se to nepovede, budeme o to usilovat dál, nevzdáme se. Peníze máme, dokončujeme vstup investora,“ řekl Novotný.

Leo Express na český trh vstoupil předloni v listopadu. Loni prohloubil ztrátu na 159 milionů korun z 85,6 milionu v roce 2012. Do ztrát firmu táhnou hlavně úroky z úvěrů. Novotný už dříve řekl, že pro letošní rok předpokládá zisk před zdaněním a odpisy 60 milionů Kč, celkově ale bude firma stále ve ztrátě.

Leoš Novotný: Peníze na expanzi Leo Expressu máme připravené

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.