Lítačka se potýká s problémy. Lidé hlásí chyby při registraci na novém webu i při placení | E15.cz

Lítačka se potýká s problémy. Lidé hlásí chyby při registraci na novém webu i při placení

Lítačka se potýká s problémy. Lidé hlásí chyby při registraci na novém webu i při placení
Lítačka
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Martin Štorkán

Nový odbavovací systém integrované dopravy zavedený v metropoli v srpnu se chová nevyzpytatelně. Informační linka je přetížená, potíže jsou s placením za kupóny.

Nový systém Pražské integrované dopravy od svého spuštění 27. srpna nefunguje tak, jak by si uživatelé přáli. Na sociálních sítích Lítačky a dopravního podniku se množí stížností na problémy s registrací na stránce pidlitacka.cz i mobilní aplikaci, která zatím funguje v takzvané beta verzi, tedy ve fázi vývoje, kdy ještě nebyly odstraněny všechny chyby. Cestující hlásí potíže i s registrací a platbou za kupony. Peníze za ně jim sice banka odečte, ale jízdné na kartě už se jim neaktivuje.

Informační kanály Lítačky jsou navíc přetížené, takže je prakticky nemožné dovolat se na informační linku a problém řešit. Uživatelům se nedaří správce kontaktovat ani přes elektronickou poštu. „Odpověď na e-mail trvala třicet hodin. A na jejich linku se mi nepodařilo dovolat celé tři dny. Docela by mě zajímalo, jak dlouho budu čekat na vrácení peněz, když se komunikace takhle vleče,“ napsal deníku E15 Jiří Popelář. Nepočítá ani s tím, že by dostal finanční kompenzaci, kterou Lítačka na svém Facebooku slibuje uživatelům, jimž se nenabil kupón.

Další novou funkcí virtuální Lítačky má být možnost nahrát si kupon na platební kartu. Nový systém využil například Martin Štěrba, který ale narazil na potíže, když ho kontrolovali revizoři. „Revizor neuměl kartu přečíst. Systém Lítačky na internetu fungoval bez problémů, nastavení bylo rychlé. Když se vychytají mouchy, bude to super a bude to rozhodně krok kupředu,“ popsal.

„U tak obrovského systému se dá očekávat, že se spuštění neobejde bez sebemenšího problému, ale podle mě je to stále v normě. Obtíže jsou spíše individuální a rozhodně nejde o nějaký plošný problém,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová s tím, že Lítačka je největší dopravně-odbavovací systém v Česku.

Systém Lítačky má na starost společnost Operátor ICT, která se starala také o Opencard. Podle jejího mluvčího Vladimira Bláhy jsou problémy jen v řádu několika desítek lidí. „Infolinku jsme s novým systémem posilovali, ale čekací doby jsou opravdu trošku delší než normálně. Problém s financováním nových kupónů měl být odstraněn dnes ráno,“ řekl deníku E15. Kontaktní e-mailové adresy stejně jako infolinka jsou podle něj zahlceny spíše uživatelskou podporou.

Pořizovací náklady Lítačku činily 8,2 miliony korun. Opozice v době jejího vzniku kritizovala, že ji město pořídilo bez otevřeného výběrového řízení. Praha se spuštěním nového systému zároveň ukončuje provoz Opencard, která město stála zhruba 1,7 miliardy korun.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!