Metro D se má stát výkladní skříní Prahy. Podívejte se, jak budou vypadat první stanice | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Metro D se má stát výkladní skříní Prahy. Podívejte se, jak budou vypadat první stanice

ČTK, pej

Praha představila první vítěze výtvarné soutěže na plánované stanice metra D. Ve stanici Pankrác se objeví umělecká práce Jakuba Nepraše, stanici Olbrachtova vyzdobí Vladimír Kokolia. Výtvarníci budou dále spolupracovat s architekty obou stanic. 

"Dnes už můžeme s jistotou říct, že se nebudou opakovat zpackané poslední stanice Áčka. Máme vítěze výtvarné soutěže na ztvárnění stanic Pankrác a Olbrachtova na metru D a návrhy jsou skvělé. Ve vysoké konkurenci předních českých umělců nakonec zvítězili Vladimír Kokolia a Jakub Nepraš," uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr na Facebooku.

I samotná kombinace obou umělců je podle něj unikátní. Ukazuje totiž odlišné pohledy různých generací.  V případě stanice Pankrác si Jakub Nepraš vybral jako dominantní prvek nanočástice a pracoval s tématy jako evoluce, společnost, pokrok nebo věda. 

Praha podepsala dohodu s majiteli pozemků u metra D v Krči, zaplatí jim milionové nájemné

Malíř Vladimír Kokolia vypíchl motivy jako každodennost a všednost. Rozhodl se zúročit moment čekání, kdy lidé nevědí, kam s očima. Na klenbách stanice se tak objeví soubory figur zabraných shora.

Nezastupitelnou roli v celém procesu hraje architekt a výtvarník David Vávra, který hledal s architekty Metroprojektu maximum prvků, kde by mohli umělci popustit uzdu fantazie. Vávra rovněž hlídá jednotící identitu všech stanic na Déčku, tou je modrá barva a také mobiliář.

U obou stanic metra hodnotící sedmičlenná komise vybírala ze čtyř návrhů. Výtvarné ztvárnění mělo korespondovat se stanicí a jejím určením, proto byla vypsána zvaná, nikoliv otevřená soutěž.

Prahu hyzdí ruiny. Majitelé často čekají, až jejich památky spadnou

"Zároveň je důležité, že vracíme k tomu, aby byly stanice metra výkladní skříní města. Což dává smysl, málokde je tolik lidí jako v metru. Když se podíváme na nejstarší stanice v Praze, najdete v nich umělecká díla jako mozaiky, plastiky a sklářská díla. Ze stanic je cítit rukopis architekta a umělce a s takovou péčí přistupujeme také ke všem stanicím metra D," uzavřel Schneinherr.

Na stanice Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory by měla být soutěž vypsána v září nebo říjnu. Na stanice Libuš, Písnice a Depo Písnice pak na jaře 2020. Náklady na výtvarné práce město neuvedlo. 

Kdy jede příští metro? Pražský dopravní podnik otestuje speciální displeje ve vestibulech

Autor: ČTK, pej
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!