Na ranveji musí být frmol. Letiště Praha láká na Dubaj či Maledivy, chce zpět kongresy

Do návratu cestujících investuje Letiště Praha desítky milionů.

Do návratu cestujících investuje Letiště Praha desítky milionů. Zdroj: Profimedia

Očekává, že letos odbaví do čtyř milionů cestujících.
Z Prahy lze letět přímým dálkovým letem do Dauhá a Dubaje.
V zimě spustí zájezdy s přímými lety například do Dominikánské republiky nebo na Maledivy CK Čedok.
Nové destinace postupně přidává letecká společnost Smartwings.
5
Fotogalerie

Přimět Čechy cestovat v zimě do exotiky, přilákat turisty z klíčových trhů a podpořit dopravce, kteří z Prahy létají do vybraných destinací přímými linkami. Takové cíle si klade největší české letiště, jež postupně přechází z letního byznys plánu na zimní. Do oživení provozu na Ruzyni investuje Letiště Praha vyšší desítky milionů korun. Zda se sázka vyplatí, rozhodne vývoj epidemie.

Na Ruzyni rozdělují podpůrné investice na tři části. První má pozvednout příjezdový cestovní ruch z trhů s dlouhodobě silnou poptávkou po cestování do Prahy nebo z ní. Potenciál vidí například na příletech z Francie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Belgie, Skandinávie, Švýcarska, Velké Británie či z Izraele. Na přilákání turistů nejen z těchto zemí letiště spolupracuje s agenturami Prague City Tourism a CzechTourism.

„Do budoucna a v závislosti na epidemiologické situaci se chystáme plánovat také společné B2B marketingové aktivity, například konference, kongresy nebo roadshow,“ vysvětluje mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Jako poslední – v úterý 12. října – spustil novou online kampaň pražský magistrát spolu s Prague City Tourism, akce potrvá do konce roku. Město za ni vydá čtyřicet milionů a chce přilákat turisty ve věku 30 až 55 let. „Bude cílit na bonitní klienty, kteří do Prahy přijedou za kulturou, památkami či za gastrem a ideálně se také ještě vrátí,“ řekla radní Hana Třeštíková (Praha sobě).

Další z podpor má přimět Čechy cestovat na podzim, v zimě a na jaře za teplem. „Zaměřovat se budeme na dovolenkové destinace, například Kanárské ostrovy či Egypt, na exotické dovolenkové destinace – mimo jiné Maledivy, Mauricius či Dominikánskou republiku – a evropské destinace typické pro prodloužené víkendy,“ přibližuje strategii Divíšková.

Z Prahy se lze nyní přímým dálkovým letem dostat do Dubaje, a to s dopravci Emirates, Flydubai či Smartwings, a do katarského Dauhá s Qatar Airways. V zimě nabídne zájezdy s přímým dálkovým letem do Mexika, Keni nebo na Maledivy například cestovní kancelář Čedok. Obnoví se i přímé spojení Česka s USA. Jako první ohlásila obnovu přímé linky Praha – New York společnost Delta Air Lines. První letadla mají na trase vzlétnout koncem května příštího roku.

Před pandemií létalo mezi Prahou a New Yorkem každoročně více než sedmdesát tisíc cestujících, další mířili do Filadelfie nebo New Jersey. „Velmi bonitní turisté ze Spojených států jsou vítanou klientelou podnikatelů v cestovním ruchu nejen v Praze, ale i v ostatních regionech,“ připomněl ředitel CzechTourismu Jan Herget.

Vedle příjezdového a výjezdového cestovního ruchu se pražské letiště zaměří také na motivační program pro dopravce. Marketingově podpoří ty, kteří provozují přímá letecká spojení z Prahy a jejich destinace.

Investice letiště a spřízněných agentur mají postupně vrátit cestovní ruch k předpandemickému objemu. K tomu je však stále daleko. Ke konci srpna letiště odbavilo necelých 2,1 milionu cestujících. Do konce roku předpokládá, že jím mohou „projít“ necelé čtyři miliony. Proti loňsku sice letiště vykazuje růst, ve srovnání s rokem 2019 však dál ztrácí dvě třetiny cestujících. Loni jich odbavilo 3,66 milionu, nejméně za posledních 25 let.

„Evropská letiště volí strategii úspor nákladů a velké flexibility směřující k co nejrychlejší podpoře oživení letecké dopravy. Nejrychleji se oživují linky do rekreačních destinací, narůstá i provoz síťových aerolinek v rámci Evropy,“ říká odborník na letectví a partner EY Petr Kováč. Nejpomaleji se vzpamatovává dálková doprava.

„Pro Prahu je naprosto klíčový provoz domácích turistů cestujících za rekreací, což představuje nadpoloviční podíl na celkovém počtu odbavených cestujících. Na předcovidová čísla se může Praha dostat ne dříve než v roce 2026,“ odhaduje Kováč. I v zimě má podle něj tvořit cestování za turistikou nadpoloviční podíl na počtech cestujících z Ruzyně.

Video placeholde
Covid pas a aplikace Tečka • Videohub