Nejprudší pokles v historii. Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny | e15.cz

Nejprudší pokles v historii. Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Globální letecká osobní doprava se v loňském turbulentním roce propadla o 65,9 procenta. Kvůli pandemii nemoci COVID-19 utrpěla nejprudší pokles v historii. Oznámilo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Nákladní letecká přeprava se propadla zhruba o desetinu. 

Sdružení rovněž uvedlo, že globální poptávka po letecké nákladní dopravě se vloni snížila o 10,6 procenta. To představuje nejprudší pokles od roku 1990, kdy sdružení tento údaj začalo sledovat.

„Letecká nákladní doprava přežívá krizi v lepším stavu než osobní. Pro mnoho aerolinek se nákladní doprava stala důležitým zdrojem příjmů,“ upozornil šéf sdružení Alexandre de Juniac.

Podle de Juniaca je nyní obtížné předpovídat oživení letecké osobní dopravy, protože státy kvůli novým variantám koronaviru zpřísňují restrikce pro cestování. „Rok 2021 bude dalším obtížným rokem,“ prohlásil šéf IATA.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah