Německo pustí Číňany do hamburského přístavu. Cosco ale smí získat jen menší podíl

Čínský rejdař Cosco získá podíl v hamburském terminálu Tollerort

Čínský rejdař Cosco získá podíl v hamburském terminálu Tollerort Zdroj: profimedia.cz

Německá vláda umožní čínské rejdařské společnosti Cosco převzít jen takový podíl v jednom z terminálů v hamburském přístavu, který bude menší než 25 procent. Firma tak nezíská vliv na rozhodování provozovatele největšího německého nákladního přístavu, informovala tisková agentura DPA. Firma původě žádala 35procentní podíl v terminálu Tollerort. Před vstupem čínského investora, který vyvolal spory ve vládní koalici, varovala i Evropská komise. Pro kompromisní řešení otázky se rozhodla spolková vláda.

Zástupci Zelených a svobodných demokratů, tedy stran, které loni vytvořily vládní tým se sociálními demokraty kancléře Olafa Scholze, minulý týden původní návrh otevřeně kritizovali v obavách, že by vznikla nová závislost Německa na cizí moci. Proti se postavilo také šest spolkových ministerstev, naopak kancléř Scholz byl podle médií pro prodej za původních podmínek.

Kabinet rovněž zakázal, aby čínská firma v přístavu získala jakákoli výsadní práva. Společnost nebude moci použít právo veta při strategických obchodních nebo personálních rozhodnutích, podíl rovněž nebude možné v budoucnu zvýšit bez opětovného schválení německou vládou.

Tento měsíc německá média napsala, že Evropská komise už na jaře německou spolkovou vládu před touto čínskou investicí varovala. Experti unijní exekutivy uvedli, že hamburský přístav má nejen civilní, ale i vojenský význam. Evropská unie klade po ruské invazi na Ukrajinu větší důraz na ochranu kritické infrastruktury.