Emirates hrozí, že nepřijme letadla Boeing, pokud nesplní podmínky | E15.cz

Pokud nové boeingy nesplní slíbené parametry, tak je odmítneme, hrozí aerolinky Emirates

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Jeden z největších zákazníků Boeingu, blízkovýchodní aerolinky Emirates, vyjádřil hlubokou nespokojenost s postupem vývoje nového dálkového letounu od amerického výrobce. Šéf letecké společnosti Tim Clark americkému výrobci pohrozil, že pokud model 777X nesplní parametry, ke kterým se Boeing zavázal v objednávce, Emirates stroje nepřevezmou.

Aerolinky zatím nedostaly žádná data o výkonech pohonných jednotek připravovaného letounu, řekl Clark ve videorozhovoru, který byl natočen na cestovatelském veletrhu Arabian Travel Market. A to navzdory tomu, že první testovací lety nového stroje se uskutečnily už v loňském roce.

Clark zároveň poznamenal, že Boeing v poslední době často nedostával svým slibům, když u připravovaných letadel avizoval parametry, které pak nesplnil. „Nepřevezmeme žádné letadlo, které nebude stoprocentně odpovídat kontraktu,“ řekl.

Agentura Reuters požádala Boeing o reakci, ten ale na její dotazy neodpověděl. 

Emirates patří mezi největší aerolinky světa. Společnost objednala 126 letounů Boeing 777X v katalogové ceně přes 50 miliard dolarů. Zároveň má od Boeingu objednáno třicet menších dálkových letadel 787 Dreamliner. V současnosti aerolinky provozují 140 letadel Boeing 777-300, která chtějí postupně nahradit právě novými 777X.  

Vývoj Boeingu 777X nabírá výrazné zpoždění, způsobené mimo jiné tím, že firma musela v uplynulých dvou letech soustředit své síly na řešení krize spojené s katastrofami letounů 737 MAX. Původně měly Emirates jako první zákazník své první letadlo dostat v červenci 2020, nyní Boeing počítá s uvedením do provozu ke konci roku 2023.

Clark ale v rozhovoru uvedl, že předpokládá dodání prvního letounu až v roce 2024. „To letadlo má různé problémy. Není mi zcela jasné, kdy je dostaneme,“ řekl.  

Emirates si na jednání Boeingu nestěžují veřejně poprvé. Už v dubnu Clark hovořil o tom, že Boeing by měl zákazníkům poskytnout více podrobností o výkonech 777X a přesněji stanovit předpokládané termíny doručení.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah