Poptávka po Airbusech roste. Čtvrtletní zisk výrobce stoupl o 15 procent | E15.cz

Poptávka po Airbusech roste. Čtvrtletní zisk výrobce stoupl o 15 procent

Airbus A340-500 aerolinek AZAL - Azerbaijan Airlines
Airbus A340-500 aerolinek AZAL - Azerbaijan Airlines
• 
ZDROJ: AZAL - Azerbaijan Airlines

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropskému výrobci letecké techniky Airbus stoupl ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 15 procent na 1,232 miliardy eur (33,3 miliardy korun). Hospodaření podpořila poptávka po letadlech pro osobní přepravu a helikoptérách, která překonala i negativní dopad problémů s vojenským nákladním letadlem A400M. Airbus je druhým největším výrobcem osobních letadel na světě za americkým Boeingem.

Tržby se zvýšily o 16 procent na 16,8 miliardy eur díky vyšším dodávkám letadel. Provozní zisk i příjmy překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk se zvýšil o pět procent na 732 milionů eur. Airbus rovněž zaúčtoval mimořádný zisk 748 milionů eur z prodeje podílu v Dassault Aviation.

Airbus nyní pracuje na vývoji letounu A400M, program má však již čtyři roky zpoždění kvůli technickým problémům a náklady jsou již mnohem vyšší, než se čekalo. V květnu se letadlo při testovacím letu zřítilo a zahynuli čtyři ze šesti zaměstnanců firmy na palubě. Airbus si již zajistil objednávku na 174 strojů A400M. Jediným zákazníkem, který není z šestice evropských zemí nebo Turecka, které se podílejí na vývoji letounu, je Malajsie.

Airbus potvrdil celoroční výhled, podle kterého čeká růst tržeb a provozního zisku, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah