Prachař letos pošle na stavební tendry 54 miliard, většina jde na železnici | E15.cz

Prachař letos pošle na stavební tendry 54 miliard, většina jde na železnici

Ministr dopravy Antonín Prachař
Ministr dopravy Antonín Prachař
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, lem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy se letos chystá vypsat velké stavební zakázky za 54 miliard korun. Většina částky, 38 miliard, půjde na opravy a stavby železničních sítí. Vláda mimo jiné plánuje zrekonstruovat i pražské Hlavní nádraží.

Tendr na rekonstrukci zastřešení Hlavního nádraží má začít ještě během letošního roku. Další soutěže se týkají obnovy trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, průjezdu Brnem z Židenic do Maloměřic nebo opravy pražského Negrelliho viaduktu.

Soupis stavebních zakázek, který ministr dopravy Antonín Prachař brzy předloží kabinetu, obsahuje 68 projektů. Část těchto staveb za téměř devět miliard korun už Prachař vládě představil začátkem března.

Zveřejněním rozsahu připravovaných projektů chce úřad dosáhnout navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), jehož prostřednictvím se dopravní stavby financují. V letech 2015 a 2016 bude ve fondu podle ministerstva chybět přibližně 25 miliard.

„Pro rok 2015 je nutné dosáhnout minimálního objemu 75 miliard korun, abychom měli finanční prostředky na kofinancování,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař. Pokud se rozpočet navýšit nepodaří, hrozí podle ministerstva dopravy, že se Česku nepodaří vyčerpat dalších zhruba 23 miliard korun z fondů EU.

Chtějí navýšit rozpočet

Jednání o rozpočtu na příští rok jsou ale zatím jen v počátcích. Rozpočtové rámce schválené předchozím kabinetem předpokládaly na přelomu letošního a příštího roku razantní snížení peněz plynoucích ze státního rozpočtu na účty fondu dopravy ze současných 46,2 miliardy na 37 miliard korun. Spolu s evropskými dotacemi tak původní návrh pro rok 2015 předpokládal celkový rozpočet SFDI ve výši 45 miliard.

Na nedostatek peněz už tehdy upozorňoval ředitel fondu Tomáš Čoček, podle kterého by plánované omezení financování vedlo k pozastavení rozestavěných projektů. Letos fond hospodaří s necelými 72 miliardami korun.

Autor: ČTK, lem

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah