Prodáme Pireus. Řecko nabízí největší přístav výměnou za ústupky | E15.cz

Prodáme Pireus. Řecko nabízí největší přístav výměnou za ústupky

Přístav v řeckém Pireu
Přístav v řeckém Pireu
• 
ZDROJ: Nikolaos Diakidis via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 de)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko požádalo tři společnosti, aby do září předložily závazné nabídky na koupi většinového podílu v největším řeckém přístavu Pireus. Krajně levicová řecká vláda tak podle zrojů agentury Reuters nabízí ústupek mezinárodním věřitelům, kteří po Aténách požadují hospodářské reformy výměnou za vyplacení slíbené finanční pomoci.

Řecko loni vybralo čínskou společnost Cosco Group a čtyři další firmy na užší seznam zájemců o většinový podíl v tomto rušném řeckém přístavu. Prodej byl zastaven, když se letos k moci dostala současná levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase.

Má se za to, že pokračování prodeje je jedním z velkých ústupků, které premiér Tsipras během pokračujících rozhovorů o podmínkách uvolnění zbývající finanční pomoci mezinárodním věřitelům slíbil.

Podle zdroje Reuters mají o přístav stále zájem tři z původních pěti firem: Cosco, která v přístavu již působí, a dále nizozemská APM Terminals a společnost International Container Terminal Services se sídlem na Filipínách.

Zájemce má získat podíl 51 procent s možností zvýšit ho do pěti let na 67 procent, pokud investuje 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), sdělil zdroj Reuters. „Vítěze chceme vyhlásit na konci září nebo začátkem října,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah