Prodej aut v EU prudce vzrostl. Může za to příchod nové emisní normy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Prodej aut v EU prudce vzrostl. Může za to příchod nové emisní normy

Prodej aut v EU prudce vzrostl. Může za to příchod nové emisní normy
Ilustrační
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Změna emisní normy, která začala platit od září, podpořila růst prodejů nových osobních automobilů v Evropské unii v předchozím období. Nezvykle vysoký odbyt zaznamenaly zejména letní měsíce. V červenci poptávka po nových autech meziročně stoupla o 10,3 procenta, registrováno bylo téměř 1,3 milionu osobních vozů. V srpnu, který bývá nejslabším měsícem roku, činil nárůst 31,2 procenta na více než 1,1 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Za mimořádným růstem podle ACEA stojí zavedení nové metodiky měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), která se týká všech nově registrovaných vozidel od 1. září 2018. Někteří výrobci proto nabízeli vozy před WLTP za velmi atraktivní ceny.

V srpnu se nejvíce dařilo automobilce Renault, která zvýšila prodeje o 56,4 procenta, její partner Nissan pak o 46,3 procenta. Volkswagen zaznamenal růst o 39,3 procenta a Fiat Chrysler o 38,9 procenta.

Prodej nových osobních automobilů v EU se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 6,2 procenta na 10,8 milionu vozů.

Jak řešit dopravu v Praze? Dolínkův zákaz vjezdu kamionů nepomůže, shodli se politici

Co se týče hlavních trhů, za prvních osm měsíců registrace nových osobních automobilů vzrostly ve Španělsku o 14,6 procenta, ve Francii o 8,9 procenta a v Německu o 6,4 procenta. V Itálii stagnovaly a v Británii o 4,2 procenta klesly. V České republice registrace podle ACEA stouply o 4,3 procenta.

Český Svaz dovozců automobilů již začátkem měsíce oznámil, že prodej nových osobních aut v ČR od ledna do konce srpna meziročně stoupl o čtyři procenta na 193 252 vozů. V srpnu registrace vzrostly o 31 procent.

První je značka Škoda s 59 320 registrovanými osobními auty, následují Volkswagen (19 640 aut), Hyundai (15 007 vozů), Dacia a Ford. Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia s téměř desetiprocentním podílem, Fabia s osmi procenty a Rapid s podílem na trhu přes pět procent. Na dalších místech jsou Hyundai i30 a Škoda Superb.

Dopravu v Praze paralyzují amatéři na radnici, říká odborník Moos

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!