RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu, zmodernizuje vlakové soupravy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu, zmodernizuje vlakové soupravy

ČTK

Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi zajištěných dluhopisů ve výši 921 milionů korun se splatností pět let. Jedná se o šestiměsíční pohyblivý kupon s výnosem čtyři procenta nad sazbou PRIBOR, kterou zveřejňuje Česká národní banka. Získané peníze dopravce použije na nákup vlaků pro další rozvoj železniční dopravy a část použije na refinancování současných bankovních úvěrů, což znamená zlevnění financování, uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Manažerem dluhopisové emise je Česká spořitelna, která působí jako zajišťovací a platební agent. Dluhopisy si koupili institucionální i privátní klienti. „Zájem předčil naše očekávání,“ uvedl finanční ředitel Petr Kohoutek.

Dopravce po loňském zisku 102 milionů korun očekává letos růst zisku z vlakové dopravy. V prvním čtvrtletí činil hrubý zisk 18 milionů.

Soukromníci přebírají Českým drahám regionální spoje, dopravce ztratí sedm procent trhu

Společnost chce v nejbližších letech investovat několik miliard korun do nákupu lokomotiv i vagónů a do modernizace již provozovaných. Vagónů chce koupit až 100. „Předpokládané finanční vypořádání transakce je 26. června a emise bude obchodovaná na pražské burze,“ uvedl Ondrůj.

RegioJet dosud provozuje vlaky na komerční riziko na linkách z Prahy na Ostravsko a severním Slovenskem a z Prahy přes Brno do Bratislavy a Vídně. Od letošního prosince začne jezdit v závazku veřejné služby z Brna do Bohumína a také na některých osobních vlacích v Ústeckém kraji. Na Slovensku jezdí v závazku veřejné služby z Bratislavy do Komárna.

RegioJetu se nedaří najít dost stevardů, na některých linkách je zruší
O vlaky RegioJetu je na Slovensku zájem, do Bratislavy pošle dvoupatrové vagony
Tržby RegioJetu loni vzrostly o půl miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!