RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu, zmodernizuje vlakové soupravy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu, zmodernizuje vlakové soupravy

ČTK

Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi zajištěných dluhopisů ve výši 921 milionů korun se splatností pět let. Jedná se o šestiměsíční pohyblivý kupon s výnosem čtyři procenta nad sazbou PRIBOR, kterou zveřejňuje Česká národní banka. Získané peníze dopravce použije na nákup vlaků pro další rozvoj železniční dopravy a část použije na refinancování současných bankovních úvěrů, což znamená zlevnění financování, uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Manažerem dluhopisové emise je Česká spořitelna, která působí jako zajišťovací a platební agent. Dluhopisy si koupili institucionální i privátní klienti. „Zájem předčil naše očekávání,“ uvedl finanční ředitel Petr Kohoutek.

Dopravce po loňském zisku 102 milionů korun očekává letos růst zisku z vlakové dopravy. V prvním čtvrtletí činil hrubý zisk 18 milionů.

Soukromníci přebírají Českým drahám regionální spoje, dopravce ztratí sedm procent trhu

Společnost chce v nejbližších letech investovat několik miliard korun do nákupu lokomotiv i vagónů a do modernizace již provozovaných. Vagónů chce koupit až 100. „Předpokládané finanční vypořádání transakce je 26. června a emise bude obchodovaná na pražské burze,“ uvedl Ondrůj.

RegioJet dosud provozuje vlaky na komerční riziko na linkách z Prahy na Ostravsko a severním Slovenskem a z Prahy přes Brno do Bratislavy a Vídně. Od letošního prosince začne jezdit v závazku veřejné služby z Brna do Bohumína a také na některých osobních vlacích v Ústeckém kraji. Na Slovensku jezdí v závazku veřejné služby z Bratislavy do Komárna.

RegioJetu se nedaří najít dost stevardů, na některých linkách je zruší
O vlaky RegioJetu je na Slovensku zájem, do Bratislavy pošle dvoupatrové vagony
Tržby RegioJetu loni vzrostly o půl miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!