Řidiči Uberu mohou dál brázdit Brno, soud zrušil předběžné opatření | E15.cz

Řidiči Uberu mohou dál brázdit Brno, soud zrušil předběžné opatření

ČTK
vaj

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazovalo Uberu poskytovat přepravní služby v Brně. Uvedl to na facebooku náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Podle něj to znamená, že Uber může začít v Brně jezdit. Není tím ale vyřešena otázka, zda jezdí v souladu se zákonem, protože to soud neřešil, tuto otázku bude soud řešit samostatně, dodal primátorův náměstek. Na rozhodnutí olomouckého soudu upozornila Česká televize.

V Brně začal Uber jezdit letos 1. února, ale v červenci Krajský soud zakázal jeho služby předběžným opatřením. Argumentuje tím, že Uber funguje podobně jako taxi, ale nesplňuje zákonné požadavky na taxikáře kladené.

Klasičtí taxikáři ho považují za nekalou konkurenci, v Praze nedávno uspořádali proti Uberu protest, tři hodiny blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště a hodinu pak troubením a kroužením kolem náměstí dávali najevo svou nespokojenost u pražského magistrátu. Hollan doufá, že v Brně k takovému protestu nesáhnou. "Věřím, že taxikáři přijmou rozhodnutí soudu s pokorou a nebudou blokovat ani brněnské ulice a způsobovat tím řidičům komplikace," uvedl Hollan.

Uber zdraží. Řidiči si naúčtují cestu ke klientovi i čekání

Rozhodnutí olomouckého soudu ve věci předběžného opatření je podle něj konečné a nelze proti němu podat dovolání. Město Brno samozřejmě toto rozhodnutí plně respektuje, uvedl. Dodal, že brněnský magistrát to nezbavuje povinnosti zabezpečovat a vymáhat dodržování zákona, což se děje v působnosti přeneseného výkonu státní správy, která však podle Hollana musí měřit všem stejně a nemůže se zaměřit na jeden soukromý subjekt.

Náměstek brněnského primátora zdůraznil, že odvolací vrchní soud neřešil, zda Uber jezdí v souladu se zákonem. "Pro úplnost odvolací soud dodává, že posouzení činnosti žalovaného, coby účastníka hospodářské soutěže (...) překračují rámec řízení o nařízení předběžného opatření a mohou být předmětem posouzení až v řízení ve věci samé," citoval Hollan z usnesení olomouckého soudu.

 Rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci vítá i služba Taxify. "Jsme přesvědčeni, že moderní platformy by měly v České republice působit nejen v Praze, ale také v Brně. Věříme, že toto rozhodnutí vyvine další tlak na nově zvolené poslance a poslankyně, aby se konečně zabývali nastavením zákonného rámce pro všechny služby působící v oblasti sdílené ekonomiky. Je nezbytně nutné, aby zákony reflektovaly aktuální ekonomické trendy. Pokud se tak nestane, hrozí, že další moderní technologické firmy se České republice začnou vyhýbat," uvedl Romana Sysel, šéf Taxify pro Českou republiku a Slovensko.

 V souvislosti se situací kolem služeb typu Uber ministerstvo dopravy počátkem října uvedlo, že připravuje návrh změny zákona, která by umožnila postavit naroveň mobilní aplikaci a klasický taxametr. Vozy by navíc nemusely mít střešní svítilnu s nápisem taxi, podle ministerstva by mohla stačit nálepka, jako je tomu v jiných evropských zemích. Zákazník by si ale musel objednávat alternativní taxislužbu jen prostřednictvím aplikace, tedy nemohl by zastavit vozidlo na ulici.

Uberu se chytají podnikatelé, zaměstnávají vlastní řidiče. Ti si však nevydělají snadno

Autor: ČTK, vaj
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!