Šéfové Lufthansy a piloti se po letech stávek domluvili na růstu platů | E15.cz

Šéfové Lufthansy a piloti se po letech stávek domluvili na růstu platů

ČTK

Německá letecká společnost Lufthansa a její piloti dosáhli po letech sporů a řadě stávek dohody o platech. Informovala o tom dnes veřejnoprávní televize ARD, podle níž obě strany přijaly návrh zprostředkovatele. Dohoda počítá s několikafázovým nárůstem platů pilotů celkem o 8,7 procenta.

Více než 5000 pilotů Lufthansy požadovalo původně zvýšení platů o celkem 22 procent, návrhy vedení společnosti počítaly s nárůstem o jednotky procent. Piloti za své požadavky v uplynulých letech opakovaně stávkovali. Během již čtrnáctého kola stávek na konci loňského roku musela společnost zrušit několik tisíc letů, což se dotklo statisíců cestujících.

Ryanair předstihl Lufthansu a je největší evropskou leteckou společností

Nynější dohoda počítá se zvýšením platů pilotů společností Lufthansa, Lufthansa Cargo a Germanwings ve čtyřech krocích o téměř devět procent. Její součástí je také jednorázová platba asi 30 milionů eur (810 milionů korun). Obě strany se domluvily rovněž na tom, že budou pokračovat v jednání o všech dalších sporných otázkách.

Nástupní plat pilotů Lufthansy činí i s příplatky 73 tisíc eur ročně (téměř dva miliony korun), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255 tisíc eur ročně (6,9 milionu korun). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32 650 eur (882 tisíc korun).

Lufthansa zvýšila čistý zisk o téměř 80 procent, jde však o dopad mimořádných položek

Lufthansa bude s Air China sdílet lety mezi Čínou a Evropou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!