Šéfové Lufthansy a piloti se po letech stávek domluvili na růstu platů | e15.cz

Šéfové Lufthansy a piloti se po letech stávek domluvili na růstu platů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá letecká společnost Lufthansa a její piloti dosáhli po letech sporů a řadě stávek dohody o platech. Informovala o tom dnes veřejnoprávní televize ARD, podle níž obě strany přijaly návrh zprostředkovatele. Dohoda počítá s několikafázovým nárůstem platů pilotů celkem o 8,7 procenta.

Více než 5000 pilotů Lufthansy požadovalo původně zvýšení platů o celkem 22 procent, návrhy vedení společnosti počítaly s nárůstem o jednotky procent. Piloti za své požadavky v uplynulých letech opakovaně stávkovali. Během již čtrnáctého kola stávek na konci loňského roku musela společnost zrušit několik tisíc letů, což se dotklo statisíců cestujících.

Nynější dohoda počítá se zvýšením platů pilotů společností Lufthansa, Lufthansa Cargo a Germanwings ve čtyřech krocích o téměř devět procent. Její součástí je také jednorázová platba asi 30 milionů eur (810 milionů korun). Obě strany se domluvily rovněž na tom, že budou pokračovat v jednání o všech dalších sporných otázkách.

Nástupní plat pilotů Lufthansy činí i s příplatky 73 tisíc eur ročně (téměř dva miliony korun), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255 tisíc eur ročně (6,9 milionu korun). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32 650 eur (882 tisíc korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah