Škoda Electric dodá do Brna 30 trolejbusů za 400 milionů | E15.cz

Škoda Electric dodá do Brna 30 trolejbusů za 400 milionů

Škoda 31 Tr
Škoda 31 Tr
• 
ZDROJ: Skoda Transportation

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeňská Škoda Electric dodá do Brna 30 kloubových nízkopodlažních trolejbusů za 395 milionů korun. Město by mělo dodávku vozidel typu Škoda 31 Tr převzít v první polovině příštího roku. Mají zvýšit komfort cestování.

„Do Brna jsme naposledy dodávali trolejbusy v letech 2007 až 2009, tehdy se jednalo také o nízkopodlažní kloubové trolejbusy. Odlišný byl ovšem typ vozidel, šlo o vozy Škoda 25 Tr,“ uvedl ředitel divize Trolejbusy Karel Majer.

Trolejbus 31 Tr je plně nízkopodlažní. Komfort mimo jiné podle Majera zajišťuje širší ulička mezi sedadly, výkonný systém vytápění a přehledný informační systém. Snazší nástup a výstup pasažérů je usnadněn pomocí takzvaného kneelingu, kdy se trolejbus nakloní až k hraně chodníku.

Brněnský dopravní podnik je s vozovým parkem více než 140 vozidel největším provozovatelem trolejbusů v České republice. Všechna vozidla pocházejí ze Škodovky. Její trolejbusy ale jezdí v dalších 13 městech Česka, například v Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové.

Bratislava, Boloň, Castellon

České trolejbusy míří také do zahraničí. Letos jich plzeňský výrobce dodá 25 do Rigy. Bratislava si nedávno objednala dalších 40 vozidel a celkem tam bude jezdit 120 nových vozů. Letos navíc Škoda Electric uzavřela kontrakt na kompletní montáž a dodávku elektrických výzbrojí pro 49 trolejbusů do italské Boloni a na šest dvanáctimetrových nízkopodlažních vozidel pro španělské turistické letovisko Castellon.

Škoda Electric letos vyrobí přes 300 trolejbusů, trojnásobek oproti loňsku. Plzeňský výrobce trolejbusů, trakčních motorů a pohonů se 770 lidmi, loni utržil 3,4 miliardy korun, meziročně o 100 milionů korun více. Čistý zisk činil 483 milionů a byl o 20 procent nižší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah