Slavný most Golden Gate slaví 85 let od zahájení stavby a úřady chtějí zvýšit mýtné | E15.cz

Slavný most Golden Gate slaví 85 let od zahájení stavby a úřady chtějí zvýšit mýtné

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z nejznámějších mostů světa, sanfranciský Golden Gate, slaví pětaosmdesát let od zahájení konstrukce. Stavba ale v těchto dnech přitahuje pozornost nejen kvůli uvedenému výročí. Tamní úřady zvažují zvýšení mýtného na mostě ze sedmi dolarů až na deset.

Finanční a kontrolní výbor radnice v San Francisku v prosinci loňského roku navrhl projednat zvýšení mýtného na mostě Golden Gate. Jako důvod udávají úředníci růst nákladů na údržbu ocelové konstrukce.

Mýtné přináší městu ročně příjmy ve výši 75 milionů dolarů a po zdražení by se podle propočtu komise mohly vyšplhat až na 100 milionů. Peníze jdou, kromě údržby i na podporu veřejné dopravy a trajektů v okresu San Francisco.

V pozvánce na lednové projednávání finanční a kontrolní výbor sanfranciské radnice píše, že v lednu budou obyvatelé informováni o možných variantách zvýšení mýtného. Poté rada provede formální slyšení připomínek a ty posoudí. V březnu pak vybere konkrétní plán na postupné pětileté zdražování mýta. První navýšení má podle plánu rady přijít letos v červenci.

„K poslednímu zvýšení mýtného došlo v roce 2014 a od té doby náklady nutné pro poskytování veřejných dopravních služeb vzrostly. Zvýšil se i objem peněz potřebných na údržbu stavby. Proto je ve hře několik návrhů na zvýšení ceny mýtného. Od 8,25 dolarů až na 9,70,“ uvádí pro server curbed.com radnice úřad.

Mýtné se na Golden Gate platí pouze v jednom směru. Cesta na sever od San Francisca do Sausalita je zdarma. Mýtné se platí při zpáteční cestě a od roku 2013 se platí elektronicky.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah