SoftBank získala v Uberu patnáctiprocentní podíl, stala se největším akcionářem | e15.cz

SoftBank získala v Uberu patnáctiprocentní podíl, stala se největším akcionářem

Uber.
Uber.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Konsorcium investorů v čele s japonskou skupinou SoftBank dokončilo dohodu s americkou alternativní taxislužbou Uber o koupi podílu 17,5 procenta. Samotná SoftBank získá 15procentní podíl a stane se největším akcionářem firmy. Nabídka investorů hodnotí celý Uber na 48 miliard dolarů (995 miliard korun) a je zhruba o 30 procent nižší než 68 miliard dolarů, na něž byla firma oceněna v polovině roku.

Akcie konsorcium získá od dřívějších investorů a od zaměstnanců. Dohoda, která zahrnuje rovněž investici 1,25 miliardy dolarů, je považována za vítězství, jehož dosáhl nový šéf firmy Uber Dara Khosrowshahi, uvedla agentura Reuters.

Společnost je v červených číslech, její čtvrtletní ztráty se pohybují nad jednou miliardou dolarů, a nová finanční injekce je pro ni životně důležitá. Na rok 2019 plánuje primární veřejnou emisi akcií (IPO).

Po dokončení obchodu bude rozšířena správní rady společnosti z 11 na 17 členů, což omezí hlasovací práva stávajících akcionářů včetně bývalého šéfa Kalanicka, který je stále jejím členem, stejně jako jedním z největších akcionářů.

Kalanick se díky prodeji akcií stane oficiálně miliardářem, prodává akcie v odhadované hodnotě 1,4 miliardy dolarů, napsal server BBC. Kalanick byl v červnu po sérii skandálů nucen odstoupit z postu šéfa firmy, vystřídal jej Dara Khosrowshahi. Bývalý šéf ale stále ve firmě vlastní podíl, jehož hodnota se odhaduje na další tři miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah