SOR Libchavy dodá do Košic nové autobusy za třičtvrtě miliardy

Česká firma SOR Libchavy ze skupiny J&T dodá do východoslovenských Košic 127 nových autobusů za téměř 29 milionů eur (přes 735 milionů korun). Tuzemský výrobce uspěl v tendru košického městského dopravního podniku. Dopravce informoval, že se společností SOR už podepsal smlouvu.

První nízkopodlažní autobusy od firmy SOR dorazí do Košic na přelomu letošního a příštího roku. Zbylé vozy by měly být dodány do září 2014, součástí dodávky bude i pět elektrobusů.

SOR v tendru porazil polskou společnost Solaris, která v elektronické aukci nabídla vyšší cenu než vítězná firma. Slovenská média v minulosti spekulovala, že podmínky soutěže zvýhodnili právě českého výrobce, jehož vlastníkem je finanční skupina J&T.

SOR prý zahájil výrobou autobusů pro Košice ještě před podpisem smlouvy. Podle dopravce vůči tendru ovšem nepodal námitky žádný z jeho účastníků.

„Výraznou obměnou vozového parku se zvýší komfort a bezpečnost dopravy pro obyvatele města. Předpokládáme, že díky tomu přilákáme zpět cestující, které odradila současná úroveň cestování v městské dopravě,“ uvedl generální ředitel košického dopravního podniku Juraj Hrehorčák. Nákup autobusů bude dopravce financovat z bankovního úvěru.

Dodávka autobusů pro Košice je další velkou zakázkou, kterou letos získaly české firmy od dopravních podniků na Slovensku. Plzeňská Škoda Transportation uspěla v tendru na dodávku tramvají do Bratislavy v hodnotě zhruba 75 milionů eur. Její dceřiná firma, společnost Škoda Electric, pro bratislavský dopravní podnik zase vyrobí 80 nových trolejbusů za 41,6 milionu eur.

SOR Libchavy dodá stovku autobusů do Bratislavy