Aerolinky kvůli koronaviru zakazují podávání alkoholu | E15.cz

Střízlivé létání: aerolinky kvůli koronaviru zakazují alkohol na palubách

Letecké společnosti v Evropě i v USA zavádějí různá omezení v podávání alkoholu na palubě.
Letecké společnosti v Evropě i v USA zavádějí různá omezení v podávání alkoholu na palubě.
• 
ZDROJ: reprofoto/twitter

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koronavirus přinesl řadu omezení pro letecké cestování. Kromě povinného nošení roušek omezily palubní servis. A řada aerolinek v Evropě i ve Spojených státech k tomu nově připojuje zákaz podávání alkoholu.

K přinejmenším částečnému zákazu alkoholu se hlásí například evropské společnosti Easyjet nebo KLM, americké American Airlines či v Asii Virgin Australia.

Britské Easyjet a Virgin Atlantic zastavily podávání alkoholu na všech letech, obě firmy uvádějí, že jde o dočasné opatření, jehož cílem je minimalizovat kontakt mezi palubním personálem a cestujícími. Pasažérům je v případě Easyjetu na palubě k dispozici zatím jen voda, další služby se budou vracet postupně. I další aerolinky podávají cestujícím pouze vodu. Ve všech případech má jít o dočasné mimořádné opatření, které bude zrušeno, až to situace dovolí.

Zvláštní přístup razí British Airways. Na krátkých letech v ekonomické třídě se občerstvení omezuje na lahev s vodou a sušenky. V obchodní třídě a na dálkových letech si však alkohol objednat lze.

Nizozemské aerolinky KLM přerušily podávání nejen alkoholických, ale i teplých nápojů. Nabídka nealkoholického pití zůstává neomezená. A například balíček s občerstvením je na každém sedadle připraven už při nástupu cestujících do letadla, opět ve snaze omezit kontakt cestujících a palubních průvodčích. Teplé jídlo dostanou pasažéři jen na letech delších než devět hodin.

Nabídku teplých nápojů dočasně škrtl i nízkonákladový Ryanair. Naopak alkohol zůstává k dispozici.

Americké Delta Air Lines rozlišují typ letu. Na vnitrostátních linkách a trasách po Severní, Střední a Jižní Americe alkohol není k mání. Na ostatních mezinárodních letech v nabídce zůstává. American Airlines stoply podávání alkoholu v ekonomické třídě a s ohledem na délku letu omezují i další služby na palubě. V první třídě ale zůstává vše při starém včetně alkoholických nápojů.

Naopak v Asii se myšlenka omezit podávání alkoholu příliš neujala. Například hongkongské aerolinky Cathay Pacific dočasně omezily pouze podávání míchaných nápojů. Neplatí to pro balený alkohol.

Globální tržby aerolinek se letos podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) propadnou na polovinu a ztráta odvětví dosáhne 84 miliard dolarů. Letošní rok bude podle asociace finančně nejhorším v historii komerčního létání.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah