SŽDC prohrála spor o elektřinu. Firmě ČEZ musela zaplatit přes miliardu | e15.cz

SŽDC prohrála spor o elektřinu. Firmě ČEZ musela zaplatit přes miliardu

Ilustrační foto železnice
Ilustrační foto železnice
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) musela zaplatit firmě ČEZ přes miliardu korun. Po pěti letech prohrála soudní spor o neodebranou elektřinu. SŽDC podle ní nyní kvůli značnému a nečekanému výdaji požaduje speciální dotaci od ministerstva dopravy.

SŽDC si objednala v roce 2008 u společnosti ČEZ elektřinu. Poté, co nový energetický zákon uvolnil trh s elektřinou, nakoupily České dráhy pro správce železnic proud za výhodnější podmínky. SŽDC proto původní smlouvu s energetickou společností vypověděla.

Firma ČEZ výpověď neuznala a zažalovala SŽDC o náhradu škody ve výši 800 milionů. Soud přiznal ČEZ i osmiprocentní úrok z prodlení, a železnice tak podle deníku Dnes musela zaplatit 1,31 miliardy korun. Peníze již poslala.

Ministerstvo dopravy nyní řeší, jak pokrýt výpadek v rozpočtu SŽDC. Podle náměstka Tomáše Čočka by bylo možné například využít peníze, které měl stát původně připravené na dopravní stavby financované pouze z národních zdrojů, ale později se mu na ně podařilo získat evropské dotace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah