Ušetříme ještě víc na letenkách? Boeing připravuje revoluci v letectví

Okno Skyview není určeno pro linková letadla, nýbrž do kanceláří či ložnic business modelů.

Okno Skyview není určeno pro linková letadla, nýbrž do kanceláří či ložnic business modelů. Zdroj: Foto: Boeing

Boeing 747
Firma Boeing byla založena v Seattlu před sto lety.
Letiště Václava Havla Praha.
Tankovací letadla pro armádu USA zřejmě získá Boeing s modelem 767F
ilustrační foto
17
Fotogalerie

Američtí giganti Boeing a JetBlue oznámili vstup do nepříliš známé společnosti Zunum Aero, která pracuje na alternativním pohonu letadel. Její stroje by měly používat palivo „pouze tehdy, když budou muset“. Pasažéři se tak mohou těšit na levnější lety.

Zunum Aero chce mít první hybridní elektrické letadlo hotové kolem roku 2020 a tvrdí, že její řešení by mohlo radikálně snížit cestovní dobu na vytížených trasách. V důsledku toho by samozřejmě klesly i ceny letenek.

„Posun průmyslu k dlouhým vzdálenostem a velkým letadlům poháněným plynovými turbínami soustředil téměř veškerou leteckou dopravu na pouhá 2 procenta našich letišť. Tím vznikla masivní dopravní mezera – pokud jde o regionální vzdálenosti, není tu žádná vysokorychlostní alternativa,“ uvedl zakladatel Zunum Aero Ashish Kumar.

Podívejte se, co všechno dokáže Boeing 737 MAX:

Video placeholde
Co všechno dokáže Boeing 737 MAX • Boeing

„V důsledku toho nejsou u většiny cest transitní časy o nic lepší, než tomu bylo před padesáti lety. Hybridní pohon průmysl změní, středně velká letadla na regionálních trasách budou z hlediska nákladů efektivnější než velká dopravní letadla,“ dodal.

Kumarou zmiňovaná změna by v praxi vypadala například tak, že lidé cestující z oblasti Bostonu do Washingtonu D.C., by svého cíle dosáhli dvakrát tak rychleji než dnes. A navíc by je to stálo o polovinu míň.

Autorem článku je portál VTM.cz.

Video placeholde

Gripeny doprovázejí Airbus ČSA na Slovensko • Jan Šindelář