Volkswagen zaplní Spojené státy dobíjecími stanicemi, spojil se i s řetězcem Walmart | E15.cz

Volkswagen zaplní Spojené státy dobíjecími stanicemi, spojil se i s řetězcem Walmart

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
• 
ZDROJ: acz

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý výrobce automobilů Volkswagen se připravuje na dlouho chystanou revoluci. Ve Spojených státech do poloviny příštího roku vybuduje prostřednictvím své dceřiné společnosti Electrify America infrastrukturu pěti set dobíjecích stanic pro elektromobily. Více než stovka z nich má být umístěna poblíž obchodů Walmart, které jsou rozprostřeny po celých Spojených státech. Do deseti let se má síť firmy Electrify America rožšířit na dva tisíce stanic.

„Majitelé elektromobilů potřebují pohodlné, spolehlivé a rychlé dobíjení,“ uvedl v prohlášení šéf firmy Electrify America Mark McNabb. Podle něho je maloobchodní řetězec Walmart pro firmu ideální partner. Majitelé vozů totiž budou moci nakupovat a jejich elektromobily se mezitím dobijí.

Electrify America nabídne několik druhů nabíječek, část z nich bude mít výkon až 350 kW, díky němuž se vůz bude moci nabíjet takovou rychlostí, že minuta nabíjení postačí na dojezdu 32 kilometrů. Pro srovnání Tesla má celosvětově 1210 dobíjecích stanic superchargerů s výkonem 135 kW.

Na expanzi elektromobilů se chystá i sesterská společnost Volkswagenu automobilka Porsche. Ta by ve Spojených státech chtěla nainstalovat stejný počet dobíjecích stanic jako VW do konce příštího roku. Ve Spojených státech bylo v polovině loňského roku zhruba 16 tisíc nabíjecích stanic.

Nové stanice obou automobilek budou používat nejrozšířenější standard CCS, díky němuž budou schopné nabít elektromobily většiny značek. Konkurencí tomuto standardu je CHAdeMO, který používají japonské elektromobily, a supercharger americké automobilky Tesla.

Jak Volkswagen, tak Porsche také plánují vynaložit miliardy dolarů na rozvoj nových elektrických vozů. Jen Porsche chce do roku 2022 do plug-in hybridů a elektromobilů investovat zhruba 7,5 miliardy dolarů, Volkswagen sází na celou flotilu modelů s označením I.D., která má na trh vstoupit na přelomu desetiletí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah