Výpadek systémů Delta Air Lines postihl polovinu jejích letů | E15.cz

Výpadek systémů Delta Air Lines postihl polovinu jejích letů

Delta Air Lines
Delta Air Lines
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Oliver Holzbauer via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká letecká společnost Delta Air Lines po pondělní rozsáhlé poruše počítačových systémů zrušila dalších zhruba 530 letů. Asi 1600 dalších jich dnes odbavila, uvedly aerolinky v nejnovějším sdělení. Firemní systémy zkolabovaly po výpadku proudu v americké Atlantě, kde má společnost některá zařízení. Aerolinky kvůli nim musely v pondělí pozastavit nebo zrušit nejméně polovinu z téměř 6000 naplánovaných letů.

„Dokázali jsme včera obnovit fungování našich systémů a během několik hodin obnovit lety, stále se ale ještě zotavujeme,“ uvedla Delta. Později upřesnila, že dnes zrušila zhruba 530 letů.

Druhý největší americký přepravce v pondělí na šest hodin přerušil odlety a celkově musel zrušit více než 740 letů. Firma poté začala cestující postupně znovu odbavovat, velká část jejích letů ale měla značné zpoždění. Servis FlightStats napočítal podle agentury AP více než 2400 zpožděných spojů. Firma uvedla, že ke konci pondělka fungovalo podle letových řádů asi 3300 z téměř 6000 jejích letů.

Firma se snaží zmírnit dopady výpadku na cestující nabídkou uhrazení nákladů a poukázkou v hodnotě 200 dolarů (asi 4900 Kč) pro zákazníky, jejichž let měl zpoždění více než tři hodiny. Cestující se kvůli výpadku informačních systémů nemohli dozvědět aktuální informace o letech Delty na firemní webové stránce a mnozí z nich zjistili problémy až na letištích.

Celosvětový dopad

Potíže postihly tisíce pasažérů na letištích po celém světě. Zpoždění hlásili cestující Delty na letištích v Londýně, Tokiu nebo v Los Angeles, nastalo i u pondělního letu společnosti z Prahy do New Yorku.

Na letišti Narita u Tokia strávilo noc z pondělka na dnešek kvůli zpožděním letů Delty více než tisíc lidí. Narita je pro Deltu a další americké aerolinie uzlem pro přepravu lidí mezi USA a oblastí Asie a Tichomoří.

Delta, která je podobně jako České aerolinie součástí skupiny SkyTeam, je podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) třetím největším leteckým přepravcem na světě podle počtu pasažérů. Její služby využije každý rok zhruba 180 milionů lidí, stojí na firemním webu.

Finanční dopad na firmu zatím není jasný, podle analytiků to ale nic závažnějšího nebude. Jim Corridore z firmy S&P Global Market Intelligence agentuře Reuters řekl, že finanční vliv incidentu bude nižší „než dopad mírné sněhové bouře“. Akcie Delty v pondělí oslabily o 0,6 procenta. Dnes ztrácely zhruba 0,3 procenta. Generální ředitel aerolinek Ed Bastian se za vzniklé potíže omluvil. Na plné obnově systémů se podle něj nepřetržitě pracuje.

Poruchy počítačových systémů narušily leteckou dopravu ve světě už dříve. V minulých měsících zasáhly lety amerických konkurentů Southwest Airline a American Airlines Group.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah