Xiaomi míří na trh s elektromobily, investuje desítky miliard dolarů | E15.cz

Xiaomi se pouští na trh s elektromobily, investuje desítky miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi potvrdil, že vstupuje na trh s elektromobily. Firma do nové divize investuje nejprve deset miliard jüanů, bezmála 34 miliard korun, a v následujících deseti letech deset miliard dolarů, zhruba 222,3 miliardy korun. Divizi povede Lej Ťün, šéf a spoluzakladatel Xiaomi, uvedla firma. O jejím vstupu na trh elektromobilů minulý týden informovaly zdroje agentury Reuters.

Model osvědčený u mobilních telefonů uplatní Xiaomi také na elektromobilech. Jinak řečeno, výrobu aut zadá jinde. Její chytré telefony ostatně vyrábí tchajwanská společnost Foxconn, největší světový smluvní výrobce elektroniky.

Reuters minulý týden informoval o chystané spolupráci s výrobcem aut Great Wall Motor, který ovšem později zprávu popřel.

Šéf Xiaomi vstup na trh s elektrickými auty zvažoval několik měsíců, konečné rozhodnutí padlo až v posledních týdnech. Xiaomi už najala inženýry, kteří budou pracovat na softwaru do nových aut.

Čínský podnik vedle chytrých telefonů vyrábí desítky zařízení připojených k internetu včetně skútrů, čističek vzduchu, vařičů rýže a robotických vysavačů. Osm let stará firma se teď snažit diverzifikovat zdroje příjmů, jejichž většinu tvoří smartphony, na kterých má ale jen velmi nízkou marži. Potýká se i s rostoucími náklady kvůli nedostatku čipů a minulý týden zveřejnila čtvrtletní tržby, které zaostaly za odhady.

Své síly spojuje za účelem výroby elektromobilů řada technologických firem a výrobců automobilů. V lednu oznámil spolupráci čínský vyhledávač Baidu a automobilka Geely. Reuters informoval také o podobných ambicích firem Apple a Huawei.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.