Zájem o dálkové lety z Prahy prudce stoupá, táhne zejména Dubaj | E15.cz

Zájem o dálkové lety z Prahy prudce stoupá, táhne zejména Dubaj

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cestující z pražského letiště čím dál více létají na dlouhých tratích. Letos se z něj na dálkové lety vypravil už skoro milion lidí, o třetinu více než loni. Za rostoucím zájmem jsou jak příznivé ceny letenek, tak i rozšiřující se nabídka dálkových letů z Letiště Václava Havla v Praze.

To poskytlo deníku E15 exkluzivní data, z nichž vyplývá, že pasažérů v pravidelných dálkových linkách letos meziročně zatím přibylo o třetinu. Letiště odbavilo loni od ledna do září 757 tisíc cestujících do vzdálených končin, letos to bylo už 980 tisíc, tedy o třicet procent více.

Nejvíce cestujících do exotických destinací přibylo na letech do Dubaje, a to 31 tisíc, meziročně devět procent. Následovalo Toronto s přírůstkem 18,3 tisíce cestujících, což znamená meziroční nárůst dokonce o 69 procent. Stojí za tím zdvojnásobení počtu letů z tří na šest týdně. Letiště porovnalo linky, které jsou v provozu alespoň dva roky.

„Počty přímých dálkových linek z Prahy rostou, naposledy byl oznámen denní spoj společnosti United do Newarku se začátkem v červnu,“ potvrdil Roman Pacvoň, mluvčí letiště. To například rozšířilo nabídku přímých dálkových spojů v květnu o Filadelfii, loni v srpnu a prosinci o Dauhá a Sian. Vedení vzdušného přístavu nyní usiluje o spojení například s Bangkokem, Tokiem nebo Chicagem.

„Od začátku září zaznamenáváme zvýšený zájem o dálkové destinace. Například prodeje letenek do New Yorku meziročně vzrostly o 67 procent, do Dubaje o 38 procent,“ řekl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška. cz. K nejprodávanějším destinacím patří také Bangkok, Kapské Město a Los Angeles. „Nabídka rychle roste, letenky zlevní, jelikož dopravci budou dál zpoplatňovat jakékoli služby na palubě,“ doplnil Oliver Dlouhý, zakladatel českého vyhledávače letenek Kiwi.com.

„Dálkových letů přibývá, prodeje rostou. Dlouhé lety se totiž stávají dostupnějšími – ceny letenek zůstávají stejné nebo mírně klesají, kupní síla nejen Čechů naopak roste. To se ale může změnit, dolní hranice cen bylo, myslím, dosaženo. Lze očekávat zdražení, které bude navázáno na růst cen paliva,“ okomentoval Tomáš Hampl, odborník na letectví z portálu Airways.cz.

Sílící oblibu mnohahodinových letů promítají aerolinky do své nabídky stále častěji. K aktuálním novinkám patří linka Singapurských aerolinií mezi Singapurem a New Yorkem. Je to nové nejdelší přímé letecké spojení na světě, které propojí 15,3 tisíce kilometrů vzdálené destinace za téměř devatenáct hodin. Cena této letenky obvykle začíná na 24 tisících korun.

Nejvzdálenější přímé destinace z Prahy
Město Vzdálenost Aerolinie Trvání letu
Šanghaj 8 528 km China Eastern Airlines 10 h 25m
Soul 8 245 km Korean Air, ČSA 10 h 00m
Peking 7 471 km Hainan Airlines 9 h 20m
Si-an 7 446 km China Eastern Airlines 9 h 15m
Čcheng-tu 7 440 km Sichuan Airlines 9 h 15m

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.