Západní obchody přesouvají sklady do Česka | E15.cz

Západní obchody přesouvají sklady do Česka

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Již zhruba třetinu poptávky po skladech vytvářejí e-shopy, které do Česka často přesouvají logistiku z ciziny. Lákají je nižší nájmy a levná pracovní síla.

Česko čím dál více posiluje svou pověst skladiště Evropy. Roste počet logistických center zásobujících trhy na celém kontinentu. Usazují se u hranic s Německem i v okolí Prahy. Trend se týká tradičních obchodníků stejně jako e-shopů.

„Devizou výstavby v Česku je bezesporu kombinace lokality a nákladů. Velice dobré dopravní napojení na trhy v západní Evropě při nesrovnatelně nižších nákladech jak na samotnou výstavbu, tak na pracovní sílu,“ vysvětlil Jakub Holec, ředitel poradenské společnosti 108 Agency, která se pronájmům skladů věnuje. Podle dat konzultantů se e-shopy na poptávce po skladech podílejí už zhruba jednou třetinou.

Mezinárodní základnu si severně od Prahy vybudoval americký obr VF Corporation. Z logistického komplexu developerské společnosti P3 u dálnice D8 zásobuje celou Evropu oděvními značkami typu Wrangler, Lee nebo The North Face.

Loni odstartoval v Boru u Tachova provoz skladu irského módního řetězce Primark. Ten přitom v Česku nemá prodejny. Prostřednictvím logistické společnosti DHL vozí ze západních Čech oblečení do západní Evropy.

Velké distribuční centrum loni otevřela v Chebu pomocí realitních firem Accolade a Panattoni společnost Tchibo. Zásobovat z něj hodlá nejenom střední a východní Evropu, ale také část Německa.

Česko si pro logistickou expanzi vyhlédl také největší světový e-shop Amazon. Postavil distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Kvůli povolovacím průtahům ale upustil od stavby dalších skladů v Brně a v Praze-Horních Počernicích.

Česká republika má rovněž šanci přitáhnout celoevropský sklad náhradních dílů automobilky Mercedes- Benz. Zájem o něj má ovšem i Polsko. Povolování staveb tam podle developerů není tak komplikované jako v tuzemsku.

Amazon

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah