Zelená pro dálnici do Vídně: Bavory souhlasí s trasou po současné silnici

Dálnice v ČR - ilustrační foto

Dálnice v ČR - ilustrační foto Zdroj: Daniel Svoboda, Mlada fronta E15

Téměř polovina voličů ze 325 oprávněných se v sobotu zúčastnila referenda v Bavorech na Břeclavsku. Lidé odpovídali na otázku, zda chtějí vést dálnici D52 obcí ve stopě současné silnice. V referendu 90 lidí vyjádřilo souhlas, 60 nesouhlas.

Podle zatím zpracovaných zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje by dálnice D52 měla kopírovat stopu nynější silnice od Pohořelic do Mikulova. K zásadám lidé v těchto dnech mohou podávat připomínky.

Referendum podle starostky vypsala obec proto, aby si udělala jasno, jak při plánování D52 vystupovat a zda připomínky podávat. Obec v minulosti s touto variantou trasy nesouhlasila. „V zastupitelstvu jsou ohledně toho ale nějaké rozpory. Chceme tak vědět přímo od občanů, jak by měla v tomto obec vystupovat,“ uvedla starostka obce Hana Koňaříková.

Referendum nabývá platnosti, pokud se ho zúčastní více než 35 procent oprávněných voličů. V Bavorech přišlo 46 procent oprávněných voličů, hlasovalo jich 151. Z toho jeden neoznačil křížkem odpověď. „Budeme respektovat přání občanů,“ uvedla k výsledkům starostka.

O trase dálnice D52 na Vídeň se vedly dlouhodobé spory a soudy v dřívějších letech rušily výjimky, které udělovalo pro některé úseky ministerstvo životního prostředí. Do definitivního schválení krajského územního plánu však nadále nebude možné jakkoli stavbu dálnice chystat. Jihomoravský kraj chce jeho vydání stihnout do říjnových krajských voleb.