Železničáři dostatečně nevysvětlili zrušení megatendru na hostivařský koridor, zjistil audit | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Železničáři dostatečně nevysvětlili zrušení megatendru na hostivařský koridor, zjistil audit

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Ministerstvo dopravy po čtyřech měsících uvolnilo výsledky kontroly, kterou na Správu železniční dopravní cesty poslal ministr Dan Ťok. Důvodem ministerské vizity u železničářů bylo nečekané zrušení obří zakázky na stavbu čtvrtého koridoru z Hostivaře do Vršovic za předpokládaných 3,6 miliardy korun. Kontrola našla mouchy, které ovšem na výsledku nic nemění. 

Srpnové zrušení tendru těsně před vyhlášením vítěze bylo podle ní zákonné, neboť SŽDC si jej vyhradila při vyhlášení soutěže, ale nebylo dostatečně a transparentně vysvětlené. Správa železnic zrušení největší soutěže posledních let zdůvodnila tím, že nemohla jednoznačně posoudit kvalifikace uchazečů.

„Kontrola ale vytýká, že SŽDC dostatečně jasně a přesně nesdělila, proč nemohla kvalifikace posoudit,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Podle ministerské kontroly navíc měla správa železnic už v době vypsání tendru zkušenost s problematickým prokazováním technické kvalifikace prostřednictvím subdodavatele, tuto zkušenost však u dalších staveb nezohlednila.

Nová trať přes Vltavu má spojit Smíchov a hlavní nádraží

Výsledky kontroly nicméně pro železničáře nebudou mít žádný dopad. Podle Neřolda jde čistě o stanovisko ministerstva, které by mělo vést „k systémovým opatřením v rámci předpisů a metodik v sektoru dopravy“.

S nejnižší cenou v soutěži přišla litoměřická firma Chládek & Tintěra. Klíčovou část čtvrtého koridoru hodlala postavit za 3,4 miliardy korun, čímž se jako jediná dostala pod předpokládanou cenu. Jako vítěze ji doporučila i výběrová komise. Společnost Chládek & Tintěra tak za sebou nechala konsorcium gigantů Eurovia a Strabag, jehož cena činila 4,3 miliardy.

Největší železniční zakázka je znovu na trhu, podmínky tendru ale nahrávají velkým firmám

Ministerská kontrola nyní ovšem přinesla i zjištění, že smlouva mezi Chládkem & Tintěrou a jejím subdodavatelem, která prokazovala kvalifikaci uchazeče, je neplatná. Podle ministerstva ji za subdodavatele podepsala osoba, která k tomu neměla oprávnění.

SŽDC koncem září vypsala nový tendr se stejnou předpokládanou cenou, přitvrdila ale u rozsahu prací, které má dělat hlavní dodavatel a ke kterým musí prokázat kvalifikaci. Tendr kvůli řadě odkladů stále nedospěl k otevírání obálek.

Šestikilometrová stavba napříč jihovýchodní Prahou má napojit čtvrtý koridor na pražské hlavní nádraží. Rozsáhlé změny vnese i do MHD, vznikne například přestupní uzel Zahradní Město. Podle optimistického scénáře se mělo začít stavět už letos, po zrušení zakázky ale termíny nejsou jasné.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!