Jaký operátor podle testů nabízí nejrychlejší a nejspolehlivější 5G síť?

ČVUT: O2 opakovaně vítězí v testech rychlosti

ČVUT: O2 opakovaně vítězí v testech rychlosti Zdroj: O2

O2 nabízí až dvojnásobnou rychlost stahování dat oproti konkurenci, to je výsledek měření, které přineslo České vysoké učení technické (ČVUT) a potvrzují ho i výsledky serveru NetMetr. Ukazuje se tak, že finančně i logisticky náročnější cesta úplné výměny technologií přináší zákazníkům nejen rychlejší, ale také nejspolehlivější síť.

České vysoké učení technické provádělo měření pokrytí signálem 5G u všech operátorů opakovaně na jaře letošního roku. „Nejvyšší rychlost stahování byla naměřena pomocí aplikace nPerf, kde O2 dosáhlo 704 Mbit/s, velmi podobně pak dopadlo měření pomocí Speedtest, kde O2 dosáhlo 636 Mbit/s. Maximální naměřené rychlosti v síti O2 jsou tak zhruba dvojnásobné oproti ostatním operátorům. Je zřejmé, že vysoké rychlosti O2 dosahuje především díky využití frekvence 3,7 GHz a tím pádem dostatečné šíři kanálu 40 MHz,“ říká Vladimír Dáňa z Centra kybernetické odolnosti ČVUT s tím, že podobný výsledek je zřejmý i z průměru provedených měření, kde O2 dosahuje střední rychlosti pro stahování dat (download) 217 Mbit/s, konkurence pak 117 Mbit/s a 87 Mbit/s.

Cesta kompletní výměny technologií přináší bezkonkurenčně nejrychlejší a nejstabilnější 5G síťCesta kompletní výměny technologií přináší bezkonkurenčně nejrychlejší a nejstabilnější 5G síť | O2

Rychlost a technologický náskok 5G sítě od O2 potvrzuje i měření na serveru NetMetr. I zde je uveden operátor O2 jako vítěz posledních 6 měsíců (k 15. 7. 2022). Medián naměřených hodnot je násobně lepší než konkurence. Například medián downloadu v síti O2 dosahuje 185 Mbit/s, u konkurence sotva 75 Mbit/s.

Stejně výrazný náskok má O2 u rychlosti odezvy. Ta je zásadní třeba pro ty, kdo hrají on-line hry nebo komunikují on-line pomocí videohovorů, například při práci z domova. Operátor O2 má dle měření NetMetr odezvu jen 14,5 ms, zatímco konkurence okolo 24 ms,“ popisuje technický ředitel O2 Jan Hruška.

Obě měření jasně ukazují, že naše cesta kompletní obměny radiových technologií, kterou pro nás od loňského jara realizuje společnost CETIN, přináší zákazníkům skutečně nejrychlejší 5G. Je to sice logisticky náročnější a také nákladnější cesta, ale O2 díky tomu dokáže nabídnout svým zákazníkům nejen rychlejší a spolehlivější internet, ale především také větší kapacitu na jednotlivých vysílačích a lepší pokrytí v dané oblasti,“ vysvětluje Jan Hruška, technický ředitel O2 a dodává, že právě řešení kapacity v celé síti je zásadním úkolem, protože objem provozu se v sítí přibližně každých 18 měsíců zdvojnásobuje.

Investice skupiny PPF do síťové infrastruktury od evropského výrobce Ericsson se vyplácejí. O2 díky nim buduje 5G síť s obrovskou kapacitou připravenou na vše, co digitální budoucnost přinese. To dokazuje také výzkum společnosti Ipsos. Na otázku, který operátor má podle nich „nejrychlejší 5G síť“, odpovědělo více než 45 % dotázaných jednoznačně O2

O2 aktuálně pokrývá 5G sítí více než 2,6 milionu obyvatel České republiky. Od loňského května se podařilo modernizovat již téměř 1700 vysílačů. Na každém z nich přitom stráví 4-5 techniků nejméně 4 pracovní dny. Týdně pak přibývá cca 40 nových stanic. Dokončení, a tedy i zkvalitnění pokrytí většiny území plánuje operátor ve spolupráci se společností CETIN na konec roku 2024.

Vítězství testu ČVUT v nové kampani

Společnost O2 bude toto sdělení využívat také v lokální kampani, která se bude postupně objevovat v outdooru, printu i on-line. „Do konce října se bude objevovat především tam, kde již proběhla modernizace sítě a kde naši zákazníci mohou opravdové 5G připojení využívat. Kampaň bude názorně odkazovat nejen na to, že O2 dosahuje nejvyšších rychlostí, ale bude také ilustrovat důležitost investic PPF pro digitální budoucnost Česka,“ vysvětluje marketingový ředitel O2 David Daneš.

Tato marketingová komunikace tak naváže na dřívější značkové kampaně spojující PPF Group a další společnosti ze Skupiny. V nedávné době šlo například o kampaně se společnostmi CETIN nebo Škoda Transportation.