Rezidence primátora nebo Nová radnice. Den otevřených dveří pražského magistrátu proběhne 28. října

Rezidence primátora

Rezidence primátora Zdroj: praha.eu

Pražský magistrát otevře  pro veřejnost na státní svátek 28. října významné budovy pražského magistrátu. Lidé budou moci mimo jiné navštívit Rezidenci primátora hlavního města Prahy, která vznikla v roce 1928 jako součást Městské knihovny.

Autorem projektu celé budovy je František Roith, interiéry jsou ukázkou stylu art deco. Rezidence přitom už od začátku slouží zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

Po dlouholeté rekonstrukci bude v letošní Den vzniku samostatného československého státu zpřístupněn pro veřejnost také Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí. Zde teprve minulý měsíc skončila obsáhlá obnova, která zahrnovala jak suterén, tak přízemí, a vybudována byla i nová výtahová šachta pro všechna podlaží. Do budoucna je plánováno široké využití paláce pro kulturně-společenské události a různé další akce pro návštěvníky.

Na prohlídky Rezidence primátora i Clam-Gallasova paláce je nutná registrace na: https://www.prague.eu/prohlidky. Registrace budou k dispozici v druhém říjnovém týdnu.

Dále budou lidem zpřístupněny Škodovy salonky, které tvoří pět propojených místností v prvním patře Škodova paláce v Jungmannově ulici. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924-1926 a salonky byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Postupem času byly zrekonstruovány a návštěvníci je tak nyní mohou vidět v plném lesku.

A nebude chybět ani Nová radnice na Mariánském náměstí, která už od svých počátků slouží pro městské úředníky. V minulosti se zde nacházel například berní úřad a dnes se tu sídlí vedení hlavního města Prahy. V zastupitelském sále budou moci návštěvníci sledovat videa z cyklu Pražských zastavení a dále se tu uskuteční kulturní vystoupení. Kromě toho bude v přízemí budovy připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé od různých městských společností.

Celý program a další podrobnosti jsou k dispozici na: www.praha.eu.