Eurozóna mírně zpomalila růst na 0,4 procenta za kvartál | E15.cz

Eurozóna mírně zpomalila růst na 0,4 procenta za kvartál

Eurozóna mírně zpomalila růst na 0,4 procenta za kvartál
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,4 procenta z revidovaného tempa 0,5 procenta v předešlých třech měsících. Zpřesněný údaj úřadu Eurostat byl ale o desetinu procentního bodu vyšší než předběžný odhad z minulého měsíce, o což se zasloužil hlavně rychlejší růst v Itálii a Řecku. Hrubý domácí produkt (HDP) celé Evropské unie se zvýšil rovněž o 0,4 procenta, také o něco pomaleji než v prvních třech měsících roku.

V meziročním srovnání se HDP eurozóny zvýšil o 1,5 procenta a HDP celé EU o 1,9 procenta. V obou případech šlo o zrychlení a vyšší údaje než srpnové odhady.

Česká ekonomika patřila k nejrychleji rostoucím v celé unii. Její HDP se meziročně zvýšil o 4,4 procenta, což byl druhý nejlepší výsledek ze zemí EU po Maltě. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP Česka vyšší o jedno procento a rychleji rostly jen ekonomiky Lotyšska a Malty.

Itálie rostla o 0,3 procenta, což bylo nad původním odhadem 0,2 procenta, a vyšší byl i meziroční růst, který dosáhl 0,7 procenta. Řecká ekonomika posílila o 0,9 procenta namísto dříve odhadovaného tempa 0,8 procenta.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě, zrychlila růst a stoupla oproti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta. Francouzská ekonomika po silném vzestupu v prvním čtvrtletí potvrdila v dalším kvartále propad do stagnace.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud