Eurozóna se vrátila do deflace, ceny tlačí dolů levná energie | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Eurozóna se vrátila do deflace, ceny tlačí dolů levná energie

Eurozóna se vrátila do deflace, ceny tlačí dolů levná energie
Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Eurozóna se v září vrátila do deflace. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,1 procenta, a zaznamenaly tak první pokles za šest měsíců. Dolů je tlačí zejména levnější energie. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že spotřebitelské ceny zůstanou v září beze změny po srpnovém nárůstu o 0,1 procenta.

Meziroční pokles cen energie v září zrychlil na 8,9 procenta ze srpnových 7,2 procenta. Dnešní údaje by podle analytiků mohly zvýšit tlak na další uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun).


Zdroj: tradingeconomics.com

Šéf ECB Mario Draghi na zářijovém zasedání bankovní rady signalizoval možnost rozšíření nákupu dluhopisů. ECB na tomto zasedání snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta. Hospodářský růst by měl ale i tak zrychlit z loňských 0,9 procenta. Odhad letošní inflace v eurozóně banka snížila na 0,1 procenta z 0,3 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!