Evropě hrozí další ztracená letní turistická sezona | e15.cz

Evropa ztratí další turistickou sezonu, předpovídá banka Morgan Stanley

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropě hrozí další ztracená letní turistická sezona, protože počet nových případů nemoci COVID-19 je na vzestupu a očkování postupuje pomalu. To by mohlo způsobit velkou ekonomickou újmu Itálii, Španělsku, Portugalsku a Řecku. Uvedla to podle agentury Reuters americká investiční banka Morgan Stanley.

„Vysoký počet případů a pomalé očkování v Evropě by mohlo vést k pozdnímu znovuotevírání, což ohrožuje letní sezonu,“ uvedla banka. Upozornila, že takovýto vývoj by mohl prohloubit rozdíly mezi jihem a severem Evropy a vést k dalším opatřením na podporu ekonomiky.

Loni se v Evropě podařilo část letní turistické sezony zachránit, protože díky restrikcím a sezonním faktorům šíření koronaviru ve srovnání s jarem zpomalilo, upozornila banka. „Jsme však trochu skeptičtí, zda se to letos může opakovat, a to vzhledem k novým variantám viru, které se zdají být přenosnější a nebezpečnější,“ dodala.

Morgan Stanley předpokládá, že největší dopad další ztracené letní turistické sezony by pocítily jihoevropské země. Celkově se turistický průmysl podílí více než šesti procenty na evropském HDP a více než osmi procenty na zaměstnanosti. V zemích, jako jsou Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko, jsou však tyto podíly výrazně vyšší. „Španělsko podle naší analýzy působí obzvlášť zranitelně,“ uvedla banka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah