Akcie evropských bank jsou na tom nejhůře od krize eurozóny | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Akcie evropských bank jsou na tom nejhůře od krize eurozóny

Akcie evropských bank jsou na tom nejhůře od krize eurozóny
Evropská centrální banka své rozhodnutí oznámí ve čtvrtek.
• 
ZDROJ: JIP via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Akcie evropských bank letos ztratily v průměru 25 procent své hodnoty a jsou na tom nejhůře od krize eurozóny. Zájem investorů o sektor ochladl kvůli nízké ziskovosti, zastaralým podnikatelským modelům, záporným úrokovým sazbám i odchodu Británie z Evropské unie, píše list Financial Times.

Propad cen už akcionáře přišel asi na 380 miliard dolarů (8,6 bilionu korun). Žádná z předních evropských bank na burze nedosahuje své účetní hodnoty, v průměru jsou nyní hodnoceny asi na šest desetin jejich čistých aktiv. Stejný údaj pro šestici největších bank v USA činí 1,1 a pro asijské ústavy 1,0.

„Evropský bankovní sektor vydělává více peněz než v posledních letech, proti srovnatelným americkým či asijským bankám je jeho ziskovost slabá,“ uvedl analytik Citigroup Ronit Ghose. I když banky zvýšily zisky i kapitál, dolů je stahují nové skandály, stejně jako geopolitické a makroekonomické otřesy. Vedle brexitu je to například nová euroskeptická vláda v Itálii.

Další ekonomická krize se blíží, příčiny té minulé jsme stále neodstranili, říká ekonom Jiří Klvač

Někteří ekonomové předpokládají, že úrokové sazby, které jsou pro bankovní výdělky klíčové, ze už v dohledné době dostanou ze záporných hodnot. Stále však není jistý vztah Británie a EU po brexitu, který už banky zatížil náklady na restrukturalizaci v řádu stamilionů eur.

Zatímco u průměrné americké banky činí návratnost vlastního kapitálu 16 procent, v Evropě zhruba polovinu toho, uvedla Citigroup.

Největší propad v letošním roce zažila Deutsche Bank, jejíž akcie na burze odepsaly 53 procent, především kvůli propadu zisků a kvůli vyšetřování jejích zaměstnanců podezřelých z praní špinavých peněz. Skandál s praním špinavých peněz v estonské pobočce připravil o 43 procent akcie Danske Bank.

Svět je v rukou politických manipulátorů, varuje profesor Milan Zelený
Mileniálové ekonomiku neničí, nakupují stejně jako předchozí generace

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!