Americké banky opět půjčují rizikovým klientům

dolar

dolar Zdroj: profimedia.cz

Americké banky a další finanční instituce se podle dnešního vydání listu The New York Time opět zaměřují na půjčování rizikovým klientům. Jde přitom o lidi, kteří během nedávné hluboké finanční krize a po ní mohli na úvěry zapomenout, protože by na ně nedosáhli. Nyní se ale banky otřepaly ze ztrát z půjček podobně nespolehlivým dlužníkům a opět se pouštějí na tenký led půjček s vysokým rizikem, ale také vysokými úroky.

Jen v prosinci tak lidé s takzvaným nízkým úvěrovým skóre ve Spojených státech dostali 1,1 milionu nových kreditních karet, což bylo meziročně o 12,3 procenta více. Rizikoví klienti si v posledním čtvrtletí loňského roku vzali 23 procent úvěrů na nákup nového auta, zatímco ve stejném období roku 2009 to bylo 17 procent.

Ochránci práv spotřebitelů a právníci upozorňují na to, že finanční instituce opět využívají nejzranitelnější a nejméně finančně gramotné lidi, kteří jsou často ochotní vzít si úvěr za jakoukoliv cenu. „Tito lidé jsou závislí na půjčkách a banky jim obstarávají dávky,“ podotkl newyorský právník Charles Juntikka, který se specializuje na bankroty.

Banky se podle The New York Times snaží nahradit výpadek příjmů z poplatků za transakce, o něž je připravila nová regulace přijatá po finanční krizi. Soustřeďují se na dva segmenty trhu - půjčky solventním klientům a půjčky rizikovým klientům. Ti druzí přitom obvykle platí vyšší úrokové sazby ve výši až 29 procent a často také musejí hradit penále za pozdní splátky.

Podle některých názorů se ale banky vracejí ke stejně riskantnímu chování, které stálo na počátku finanční krize. „Je evidentní, že se vracíme ke starým pořádkům,“ řekl například Mark Williams, který dříve pracoval v americké centrální bance fungující jako regulátor trhu. Věřitelé ale namítají, že se z minulosti poučili a že rozlišují mezi chronickými neplatiči a lidmi, jimž se v oboru říká „padlí andělé“. Jde o klienty, kteří v minulosti neměli problém se splátkami, ale na které těžce dopadly problémy ekonomiky.

Americké regulační úřady uvedly, že dokud se věřitelé drží přísných standardů a sledují riziko, není na půjčování riskantním klientům nic nebezpečného. Podle některých ekonomů je rozšíření počtu lidí, kteří dosáhnou na půjčky, známkou lepšící se ekonomiky. Nezaměstnanost je sice vysoká, lidé ale přesto snižují své zadlužení. „Jde o přirozené uvolňování pravidel pro půjčky, protože banky mají dojem, že mohou opět expandovat,“ podotkl Michael Binz z agentury Standard & Poor’s.