Bank of America se dostala do zisku | E15.cz

Bank of America se dostala do zisku

Bank of America
Bank of America
• 

Zdeněk Pečený

Největší americká banka Bank of America dosáhla ve třetím čtvrtletí čistého zisku 6,2 miliardy dolarů či 56 centů na akcii oproti ztrátě 7,3 miliardy dolarů či 77 centrů na akcii ve stejném období loňského roku. Analytici očekávali zisk 22 centů na akcií. Výnosy Bank of America zvýšila meziročně o šest procent na 28,7 miliardy dolarů. Banka pokračovala v rozpouštění rezervy na nesplácené úvěry, když je snížila o 37 procent, tedy o 3,41 miliardy dolarů.

Výsledky ovlivnila celá řada jednorázových událostí, nelze je s očekáváním srovnávat. Analytici se tak opět nedočkali čitelných výsledků Bank of America. Výsledky hospodaření ovlivnila řada účetního přeceňování aktiv a prodej akcií čínské China Construction Bank (CCB). Pokud z výsledků odstraníme zisk 3,6 miliardy dolarů z prodeje akcií CCB a 4,5 miliardy získané přeceněním vlastního dluhu, skončila by Bank of America opět ve ztrátě.

Ztráta z private equity a strategických investic, i přes zisk z prodeje akcií CCB, dosáhla ve třetím kvartále 2,2 miliardy dolarů. Šéf banky Brian Moynihan však nešetřil optimismem, když prohlásil, že banka dosáhla skvělých výsledků. „Naším cílem v uplynulém čtvrtletí bylo posílení bilance banky prodejem nejádrových aktiv, posílení kapitálové pozice k budoucímu růstu banky. V tomto směru jsme dosáhli dobrých obchodů. Redukovali jsme rozsah bilance o 42 miliard dolarů proti druhému čtvrtletí roku, takřka zdvojnásobili běžné Tier 1 od úvodu roku 2009,“ uvedli šéf banky Brian Moynihan a finanční ředitel Bruce Thompson.

Moynihan, pod jehož vedením ztratily akcie Bank of America od začátku roku 55 procent své hodnoty, převzal banku v loňském roce a slíbil úspory ve výši pěti miliard dolarů, převážně rušením třiceti tisíc pracovních míst. Dalších 50 miliard chce získat prodejem neklíčových aktiv.

Goldman Sachs na šikmé ploše

Největší investiční banka na Wall Street – Goldman Sachs – vykázala za třetí čtvrtletí ztrátu ve výši 393 milionů dolarů. Před rokem banka vydělala 1,7 miliardy dolarů. Jde teprve o druhé ztrátové čtvrtletí banky od roku 1999, kdy se začala obchodovat na burze. Čistá ztráta ve výši 84 centů akcii, kontrastuje se ziskem 2,98 dolarů na akcii za stejné období loňského roku. Analytici letos očekávali ztrátu 11 centů na akci. „Důvěra investorů i ceny aktiv na trzích byly ve třetím čtvrtletí slabší kvůli nejistým podmínkám. Naše výsledky byly tímto prostředím výrazně ovlivněny,“ hájil se generální ředitel banky Lloyd Blankfein.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.