UBS převezme krachující Credit Suisse za 73 miliard korun | e15.cz

Bankovní krize je u konce. UBS převezme krachující Credit Suisse za 73 miliard

luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Švýcarská vláda po mnoha těžkostech dojednala historické sloučení dvou největších bankovních domů v zemi - UBS a Credit Suisse, která se dostala do potíží. UBS za svého rivala zaplatí tři miliardy franků, tedy téměř 73 miliard korun. Narychlo sjednaný plán má zastavit masivní propad hodnoty akcií a dluhopisů Credit Suisse a vůbec celého evropského bankovního sektoru, píše agentura Bloomberg. Zprávu později potvrdila i švýcarská centrální banka. Kolosální transakce mezi odvěkými rivaly výrazně přepíše finanční mapu světa. 

Bloomberg dříve uvedl, že švýcarské úřady zvažují částečné nebo úplné zestátnění druhé největší banky v zemi. Švýcarsko mělo k tomuto krajnímu řešení přistoupit v případě, že by se spojení s konkurenční UBS dojednat nepodařilo. Švýcarská centrální banka také v rámci dohodnutého obchodu poskytne sto miliard dolarů (dva a půl bilionu korun) na posílení likvidity Credit Suisse.

UBS byla podle dřívějších informací listu The Financial Times ochotná za Credit Suisse zaplatit maximálně jednu miliardu dolarů, na což finanční ústav odmítl přistoupit. UBS i tak získá svého konkurenta s výraznou slevou, podle závěru pátečního obchodování na burze má Credit Suisse hodnotu 7,4 miliardy franků.

Záchranu instituce komplikoval i svaz zaměstnanců bank. Ten v neděli dopoledne vyzval k okamžitému zřízení pracovní skupiny na pomoc kolegům, kteří pravděpodobně přijdou o práci. Převzetí Credit Suisse bankou UBS může podle některých zdrojů ohrozit až deset tisíc pracovních míst. UBS nicméně v neděli večer uvedla, že je zatím brzy spekulovat o tom, kolik lidí bude v souvislosti s transakcí propuštěno.

Credit Suisse se snaží vzpamatovat ze série skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů. Odliv financí klientů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl na více než 110 miliard švýcarských franků, skoro 2,7 bilionu korun.

„Již po výsledcích Credit Suisse za minulý rok, které vyšly 9. února, část analytiků upozorňovala, že je zde reálné riziko dalšího navyšování kapitálu v budoucnu kvůli pokračujícím generovaným ztrátám, odlivu klientských aktiv a řadě soudních sporů, kterým banka čelí,“ řekl tento týden pro E15 analytik J&T banky Milan Lávička.

Akcionáři Credit Suisse od počátku takzvané bankovní krize, tedy za posledních deset dní, přišli o rovných sto miliard korun neboli o třetinu hodnoty svých investic. Jen za pátek odepsal celý evropský bankovní sektor další tři procenta. 

Dlouhodobé problémy Credit Suisse eskalují v době, kdy se do potíží dostaly i některé banky ve Spojených státech. Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, z toho důvodu jednání ve Švýcarsku s napětím sledují také regulační orgány ve Velké Británii, Německu, USA a v dalších velkých zemích. 

Analytici ovšem zdůrazňují, že k plošné krizi není důvod. „O plošném problému nemůže být řeč. Rozhodně ne v té míře, v jaké nastal v letech 2008 a 2009,“ tvrdí ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

 

Autor: luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah