Credit Suisse chce zastavit výprodej akcií. Půjčí si od centrální banky padesát miliard franků

Akcie Credit Suisse, druhé největší švýcarské banky, se propadly na nové dno.

Akcie Credit Suisse, druhé největší švýcarské banky, se propadly na nové dno. Zdroj: Reuters

Švýcarská banka Credit Suisse, která se dostala do potíží, ve čtvrtek oznámila, že posílí svou likviditu tím, že využije možnost půjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků, zhruba 1,2 bilionu korun. Na finanční trhy se tento týden vrátila nervozita, kterou minulý týden odstartoval pád amerického finančního domu Silicon Valley Bank. Poté co se v úterý situace načas uklidnila, ve středu v Evropě opět padají ceny akcií bank a pojišťoven. Další kolo výprodejů začalo poté, co největší akcionář švýcarské Credit Suisse řekl, že nehodlá bance poskytnout nový kapitál.

„Nemůžeme tak učinit, jelikož by se náš podíl dostal nad hranici deseti procent. Je to regulatorní záležitost,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Ammar Al Khudairy, předseda Saudi National Bank. Ta v současnosti vlastní 9,88 procenta akcií jednoho ze dvou největších švýcarských bankovních domů. Navýšení podílu by podle něj znamenalo pro jeho banku nové regulatorní povinnosti u úřadů dohlížejících na finanční sektor.

V reakci na tato slova dnes cenné papíry Credit Suisse padaly na curyšské burze dokonce i o více než 30 procent a kurz se tak v průběhu dne dostal na rekordní nízkou úroveň okolo 1,55 švýcarského franku. Za poslední rok již cenné papíry odepsal přibližně 70 procent.

VIDEO: Co dělat, pokud máte peníze ve Sberbank?

Video placeholde
• Videohub

Generální ředitel Credit Suisse Ulrich Koerner se následně snažil situaci uklidnit a řekl, že z hlediska likvidity je banka silná a její kapitál výrazně převyšuje všechny regulatorní požadavky. Podobně se vyjádřil i předseda správní rady Credit Suisse Axel Lehmann. Propad ceny akcií však naznačuje, že investoři nejsou o budoucnosti banky příliš přesvědčení.

Švýcarská centrální banka odmítla situaci komentovat. Podle informací webu Financial Times jí však už vedení Credit Suisse požádalo o veřejné vyjádření podpory. Se stejným požadavkem se banka obrátila také na regulátora švýcarského finančního trhu (FINMA).

Saúdskoarabská banka získala svůj podíl minulý rok, kdy se podílela na navýšení kapitálu problémy sužované banky. Saudi National Bank na podzim zainvestovala 1,5 miliardy franků.

Slova předsedy největšího akcionáře přišla poté, co Credit Suisse v úterý zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2022. V ní uvedla, že banka identifikovala „podstatné nedostatky“ v kontrolách finančních výkazů a dosud nezastavila odliv zákazníků a jejich peněz. 

Po UBS druhá největší švýcarská banka se snaží vzpamatovat ze série skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů. Odliv financí klientů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl na více než 110 miliard švýcarských franků.

„Již po výsledcích za minulý rok, které vyšly 9. února, část analytiků upozorňovala, že je zde reálné riziko dalšího navyšování kapitálu v budoucnu kvůli pokračujícím generovaným ztrátám, odlivu klientských aktiv a řadě soudních sporů, kterým banka čelí,“ připomenul analytik J&T banky Milan Lávička.

„Dnešní vyjádření největšího akcionáře pak přináší další riziko, zda by banka vůbec byla schopna případně kapitál získat a samotný propad akcií pak sám o sobě zvyšuje případné naředění současných akcionářů, pokud by k další emisi akcií skutečně mělo dojít,“ dodal.

Podle Lávičky negativní zprávy v médiích, propad ceny akcií a dluhopisů, včetně instrumentů započítávaných do kapitálu banky, mohou spustit sebenaplňující se spirálu. „Ta by urychlila odliv klientů a znemožnila managementu dokončit plánovanou restrukturalizaci,“ varoval před černým scénářem.

Zatímco cena akcií padá, nahoru letí náklady na pojištění proti případnému úpadku Credit Suisse. Pětileté swapy úvěrového selhání na dluh Credit Suisse se ve středu podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence rozšířily až na 574 bazických bodů, což je nový rekord, avšak v negativním smyslu. Zároveň padala výrazně pod nominální hodnotu cena bankou vydaných dluhopisů.

Obavy o osud velké švýcarské banky a nervozita přetrvávající po krachu Silicon Valley Bank a dalších dvou amerických bank dopadají i na cenu akcií finančních domů jinde v Evropě. Burzovní index Stoxx 600 Banks, který měří vývoj cen akcií největších evropských bank, klesaly ve středu až o více než šest procent. Během odpoledne však index část ztrát umazal.

Například akcie německé Commerzbank ztrácely během středa i více než deset procent, konkurenční Deutsche Bank osm procent. O více než 11 procent se propadal kurz cenných papírů francouzské BNP Paribas či Société Générale, což je většinový akcionář české Komerční banky. O něco menší byl například pokles ceny akcií italské Unicredit – v jejím případě činí středeční pokles „jen“ sedm procent.

Akcie rakouské Erste jdou na pražské burze dolů o pět procent a Komerční banky o čtyři procenta. Cenné papíry Moneta Money Bank ztrácely jen necelé procento.

Nervozita se dotkla i cen akcií pojišťoven. Také ony mají stejně jako banky ve svých portfoliích dluhopisy, jejichž ceny v posledním roce klesaly. Právě na ztráty u držených dluhopisů doplatila americká Silicon Valley Bank, i když v jejím případě důležitou roli sehrálo i špatné řízení rizik. 

Co se širšího akciového trhu týče, celoevropský index Stoxx Europe 600 odepisuje přes dvě procenta. V červených číslech odpoledne otevřely i burzy v USA. Například akcie Bank of America, jedné z největších amerických bank, ztrácely přes dvě procenta, Citigroup dokonce pět procent.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!