Bill Gates vydělal letos na akciích | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bill Gates prozradil investiční strategii, díky níž letos vydělal 16 miliard dolarů

Michal Šenk

Michal Šenk

Zakladatel Microsoftu Bill Gates nadále bohatne. „Držíme se strategie mít 60 procent investic v akciích,“ uvedl druhý nejbohatší muž světa v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

„Nejsme v nějakém defenzivním postoji, že bychom drželi hotovost,“ prozradil dále Gates. O jeho osobní investice a to, aby se jeho jmění neztenčovalo, se stará tým kolem investičního šéfa Gatesova portfolia Michaela Larsona. Prozatím se osvědčuje sázka na akcie. Jejich šedesátiprocentní váha v případě Gatese výrazně převyšuje americký průměr - uvádí se, že americké domácnosti mají v akciích zhruba třetinu portftolia.

Nejbohatší Němci mají obchody nebo automobilky. Podívejte se na přehled německých miliardářů

Gatesovy investice do firem skrze akcie jsou nicméně spíše defenzivní. Do jím budovaného Microsoftu investoval dříve dlouhodobě, postupně svůj podíl umenšoval a v současnosti drží méně než jedno procento firmy. Nyní drží Gates své akciové investice jinde. Polovinu z nich má vloženu do Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, drží také podíly Coca-Coly nebo strojírenské společnosti Caterpillar.

Podle odhadů Blombergu letos Gatesovo celkové jmění narostlo o 16 miliard dolarů na aktuálních 106 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). To z něj činí druhého nejbohatšího muže planety. A je tak těsně v závěsu za zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem s odhadovaným majetkem ve výši 117 miliard dolarů (2,7 bilionu korun).  

Miliardář Jiří Šimáně vydělá na startu velkého developerského projektu

Gates, který posledních pět let už v Microsoftu aktivně v žádné funkci nepůsobí, se v současnosti nejvíc věnuje charitě. Historicky prostřednictvím své nadace přispěl na různé dobročinné projekty sumou přes 35 miliard dolarů. 

V rozhovoru pro Bloomberg se dotkl také velmi citlivého a aktuálního tématu plánů na zdanění bohatých Američanů: „Sice pochybuji, že USA zavedou daň z bohatství, ale nebránil bych se tomu,“ poznamenal. „Přibližuje se tomu ovšem dědická daň, jsem zastáncem toho, aby se vrátila na 55 procent, kde byla před několika dekádami,“ dodal. O tom, jak má být koncipována daň z dědictví se nyní v USA vedou debaty, různé americké státy upravují tento institut různě.

Softwarová společnost Y Soft miliardáře Muchny dál roste. Její tržby poprvé přesáhly miliardu

Téma nerovnosti rozdělení bohatství pak řeší i před pár dny publikovaná zpráva Bill  & Melinda Gates Foundation s názvem Goalkeepers. Jako řešení zmiňuje větší investice do zdravotnictví, vzdělávání a rozvoje technologií.

Radomír Eliáš: Kdo se zbavil litecoinu, prohloupil

Jaké akcie drží Bill Gates

° Berkshire Hathaway - 50,6 procenta akciového portfolia

° Waste Management - 10,8 procenta

° Canadian National Railway - 8 procent

° Caterpillar - 7,7 procenta

° Walmart - 6,5 procenta

° Ecolab - 4,4 procenta

° Crown Castle International - 3,5 procenta

° FedEx - 2,5 procenta

° United Parcel Service - 2,4 procenta portfolia

° Coca-Cola Femsa - 2 procenta portfolia

° další drobné akciové investice - 1,6 procenta portfolia

Data k 30. červnu podle monitoringu TIP Academy

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!