Británie začne kvůli skandálu vyšetřovat své banky | E15.cz

Británie začne kvůli skandálu vyšetřovat své banky

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velká Británie pod vlivem skandálu kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru. Oznámil to dnes předseda vlády David Cameron poté, co kvůli aféře odstoupil z funkce první šéf velké britské banky.

„S ohledem na rozvíjející se bankovní skandál v Británii potřebujeme přijmout zásadní kroky,“ řekl Cameron v parlamentu. „Chci ustavit parlamentní vyšetřovací výbor se zastoupením obou sněmoven,“ dodal. Výbor bude podle něj moci vyslýchat svědky pod přísahou, bude mít plný přístup k dokumentům a vládním činitelům a ministrům včetně poradců minulé vlády.

Ministr financí George Osborne poté poslancům řekl, že parlamentní vyšetřovací výbor by měl svá zjištění předložit do konce roku. Vláda se jimi bude řídit při změnách zákonů a regulací tak, aby se podobným skandálům zabránilo. Podle ministra je naléhavě nutné zpřísnit regulaci termínového trhu sazeb LIBOR a dalších trhů tohoto typu.

Osborne prohlásil, že jakékoli pokuty uvalené na banky za jejich manipulace dostane státní kasa, nikoli jiné banky, které mohly být poškozeny. Labouristická opozice vládu kritizovala za to, že neiniciovala kvůli skandálu vznik nezávislé vyšetřovací komise.

Banky v EU potřebují 100 miliard

Z funkce dnes pod tlakem skandálu odstoupil předseda správní rady banky Barclays Marcus Agius a k odchodu je tlačen i její výkonný šéf Bob Diamond. Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard korun) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR.

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah